Kendisi içeride, partisi iktidara gelmek üzere!

Kendisi içeride, partisi iktidara gelmek üzere!
Kendisi içeride, partisi iktidara gelmek üzere!
Norveç'te genel seçimleri muhalefetteki merkez sağ Muhafazakâr Parti lideri Erna Solberg kazandı. Muhafazakar Parti'nin kuracağı muhtemel bir koalisyonda ortaklık için en güçlü aday ise Anders Behring Breivik'in de üye olduğu sağcı İlerleme Partisi.

Radikal.com.tr - Norveç'te Muhafazakâr Parti lideri Erna Solberg Solberg, iktidardaki İşçi Partisi Başbakanı Jens Stoltenberg’i mağlup edip yeni hükümeti kurmak için kolları sıvadı. Solberg’in göçmen karşıtı İlerleme Partisi ile koalisyon kurması bekleniyor.
BBC Türkçe'nin haberine göre, sandıkların üçte ikisinden çıkan sonuçlara göre dört merkez sağ partinin oluşturduğu koalisyon 169 sandalyeli parlamentoda 96 sandalye kazandı. Başbakan Stoltenberg, gelecek hafta bütçeyi sunduktan sonra koltuğunu devredeceğini söyledi. İşçi Partisi lideri 2005 yılından beri başbakanlık koltuğuna oturuyordu. Stoltenberg, partisinin ‘daha önce hiç kimsenin başaramadığı üst üste üç seçim zaferi için çalıştıklarını ama bunun güç olduğunu’ söyledi.

1990'DAN SONRA İLK MUHAFAZAKAR BAŞBAKAN

Solberg, Noverç’in ikinci kadın başbakanı ve 1990’dan bu yana ülke başına geçen ilk muhafazakâr lideri olacak.
Oslo’da gazetecilere konuşan 52 yaşındaki Solberg, “ Bugün , seçmenler sağ partiler için tarihi bir seçim zaferi getirdi. Bu ülkeye yeni bir hükümet vereceğiz” dedi.
Muhabirler, kabinede üst düzey en az iki veya üç bakanlığın kadınlara verilebileceğini söylüyor.
Norveç, aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in 2011 yılında İşçi Partisi’nin bir kampına düzenlediği ve 77 kişiyi öldürdüğü saldırı sonrası ilk defa sandık başına gitti. Breivik de sağcı İlerleme Partisi üyesiydi.

Seçim sonuçlarına göre partilerin milletvekili dağılımı şöyle:

Sağ partiler:

Sağ Parti 47, İleri Adım Partisi 30, Liberal Parti 10, Hıristiyan Halk Partisi 9 (Toplam 96)

Sol partiler:

İşçi Partisi 54, Merkez Parti 11, Sosyalist Sol Parti 7, Yeşiller liste 1 (toplam 73).