Kendisine tecavüz eden kişiyle evlenmek zorunda kalan Gülnaz'ın dramı sürüyor

Kendisine tecavüz eden kişiyle evlenmek zorunda kalan Gülnaz'ın dramı sürüyor
Kendisine tecavüz eden kişiyle evlenmek zorunda kalan Gülnaz'ın dramı sürüyor
Afganistan'da, kuzeninin eşi tarafından tecavüze uğradıktan sonra 'zina' suçlamasıyla hapse giren Gülnaz, 2013'te kendisine tecavüz eden kişiyle evlenmek zorunda kalmıştı. Gülnaz, yaşadıklarını CNN'e anlattı.

RADİKAL – Kadın hakları konusunda karnesi zayıf olan Afganistan’da bir kadın her gün kabusu yeniden yaşıyor. 2013’te tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda kalan Gülnaz’ın dramı sürüyor. Amerikan CNN kanalı, Kabil’de Gülnaz ve kendisine tecavüz eden Asadullah’a ulaştı.

2008’de, 16 yaşındayken tecavüze uğrayan Gülnaz, saldırıya uğramasına rağmen ‘zina’ suçlamasıyla 12 yıl hapse mahkum edilmişti. Tecavüz sonucu hamile kalan Gülnaz’ın cezasında indirime gidilmesi için kendisine tecavüz eden ve aynı zamanda Gülnaz’ın kuzeniyle evli olan Asadullah’la evlenmesi şart koşulmuş, ancak daha sonra bu şarttan vazgeçilmişti.

Aynı dönemde, Gülnaz’ın erkek kardeşleri, kız kardeşlerinin evlenmediği sürece “utanç içindeki” aileye dönemeyeceğini söylemişti. 2011’de dönemin devlet başkanı Hamid Karzai’nin müdahalesiyle serbest kalan Gülnaz, 2013’te, toplum baskısı nedeniyle, kızı Smile’nin “utanç yaşamadan bir hayat sürmesi için” Asadullah’la evlenmişti. Gülnaz, şu anda üçüncü çocuğuna hamile…

GÜLNAZ’IN KUZENİYLE DE EVLİ

Gülnaz’ın kuzeniyle de evliliği devam eden ve o evliliğinden beş çocuğu olan Asadullah’ın toplamda yedi çocuğu bulunuyor. Gülnaz, kuzeni, Asadullah ve çocuklar olmak üzere aynı evde 10 kişi yaşıyorlar. Röportaj esnasında ise Gülnaz’ın kuzeni ortaya çıkmıyor.

Evliliklerinin üzerinden iki yıl geçmesinin ardından Gülnaz’ın CNN’e röportaj vermesini kabul eden Asadullah, “Olayların durulduğunu ve Afganistan’ın toplumsal ahlak kurallarına göre doğru şeyi yaptığını göstermek” amacıyla böyle bir karar aldığını söyledi. Karzai’nin portresinin asılı olduğu odada konuşan Gülnaz, Asadullah’la evlenme gerekçesini anlatırken, kızının Kabil’de babasız “normal bir hayat yaşayamayacağını” vurguladı ve “Kızımın hayatını mahvetmek veya çaresiz kalmak istemedim, dolayısıyla onunla evlenmeyi kabul ettim” dedi. Röportaj esnasında Asadullah’ın gözlerine bakmadığı belirtilen Gülnaz, “Geleneksel insanlarız. Adımız kötüye çıktığında, toplumda o unvanla yaşamaktansa ölmeyi tercih ediyoruz” ifadesini kullandı.

KARDEŞLERİ REDDETTİ

“Artık bunları düşünmüyorum. Şu anda onunla bir problemim yok ve geçmişteki problemleri de düşünmek istemiyorum. Hayatımdan mutluyum… Hayat devam ediyor” diyen Gülnaz, Asadullah odadan çıktıktan sonra ise kardeşleriyle yaşadıklarını anlattı. Kardeşlerinin kendisini görmek istemediğini anlatan Gülnaz, “Beni reddettiler ve bir daha görmeyecekler” dedi.

PİŞMANLIK DUYMUYOR

Tecavüzün ardından hapse giren, ancak kısa süre sonra cezası azaltılan Asadullah’ın işlediği suç nedeniyle pişmanlık duymadığı bildirildi. Gülnaz’la evlenmeyi kabul ederek onu “utançtan kurtardığını” söyleyen Asadullah, “Eğer geleneklerimize uyarak onunla evlenmeseydim, toplumda yaşaması mümkün olmazdı. Erkek kardeşleri onu geri kabul etmek istemedi” dedi ve ekledi, “Şimdi bu problemlerin hiçbirini yaşamıyor. Şimdi benim yanımda ve biliyor ki büyütüldüğü kadar bir olay yoktu.”


  http://www.radikal.com.tr/133166713316675

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Siddet - soseme35

  Simdi bu tecavüzcü koca her gün kadina dayak atiyordur... Nasilsa kadinin gidecek yeri yok, siginacak kimsesi yok.... Nasil bir zihniyet bu ya?

  Teokratik Düzen Anlayışı - Selimserincan

  Dine dayalı toplumlarda insanlığın utanç duyduğu davranışlar normalmiş gibi karşılanır. Çünkü bu yüzsüzlük binlerce yıldır süregelir ve toplum kendini din cehaletinden kurtarana dek de sürecektir.

  Yazık - user859965

  sizin ahlakınız, töreniz, toplumunuz batsın Gülnaz'ın ahı hepinizden çıksın

  İnsanlık Nerede Kaldı? - grhn

  Bütün hayatı bataklıkta geçen birisi için en normal yaşam bataklık şartlarında olsa gerek. Uçurtmayı Vurmasınlar filminde küçük Barış için cezaevinde büyümek, yolda yürümek kadar normaldi. Bu Afgan kadın içinde aynı şeyler söylenebilir sanırım. Yaşadığı toplumun kabul ettiği NORMAL ne kadar insanlık dışı olursa olsun o yaşamı sürmeli. Nasıl bir insanın içi ürperip, canı yanmaz ki bu kadın için. Nasıl olurda lanet edip ar etmez ki insanlığından bu zavallılar için. O koca olacak insan müsveddesi de lütfetmiş ve evlenmiş mağduresiyle, ya da suçlu kirli bir kadınla. Hem kadını kurtarmış hem çocukları kötü bakılan insan olmaktan. Beyefendi lütfetmiş ve nikahına almış aşüfteyi. Lanet olsun sana da, insanlığına da, adalet anlayışına da, sana bu hakkı verene de, sana bu küstah gücü verene de. Hem bir genç kızın hayatını, hayallerini çal, hem de pişkin pişkin sıradan bir şeymiş gibi adamım diye ortada dolaş salına salına. Sana da lanet olsun, sana bu Dünyayı dar etmeyenede…

  !!! - user1113887

  Midem bulanıyor bu bakış açısından. Büyütülecek kadar büyük bir olay yoktu onu utançtan kurtardım ne demektir ya? Kızın hayatı kaydı göz göre göre! Gerçi böylesine bir toplumda bu hadise başına gelmeseydi de hayatı kurtulur muydu orası ayrı. Cehaletten tiksiniyorum!