Kenya'da çocuklara biber gazlı müdahale

Kenya'da çocuklara biber gazlı müdahale
Kenya'da çocuklara biber gazlı müdahale
Kenya'da okul önündeki oyun alanlarının özel bir şirkete satılmasını protesto eden ilkokul öğrencilerine polis biber gazlı müdahalede bulundu. Olay, dünya çapında büyük tepki çekti.

RADİKAL - Kenya’nın başkenti Nairobi’deki Langata Road İlkokulu’nda okuyan öğrenciler ve velileri, okulun önünde bulunan Oyun alanlarının ellerinden alınmasını pankart ve ağaç dalları ile protesto etti. Ülkede güçlü bir politikacının satın aldığı iddia edilen alanın otoparka dönüştürülmesi planlanıyor. Olayı protesto için orada bulunan 100 kadar öğrenci ve velileri, oyun parkının sahibi tarafından bahçe kenarına inşa edilen duvarı ve demir kapıyı yıkarak tepkilerini dile getirdi.Milliyet'te yer alan habere göre, yaklaşık 40 kadar polisin müdahale ettiği olaylarda, ilkokul öğrencisi 5 çocuk, biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Protesto gösterisinde bulunan çocukların çoğu 8 ila 13 yaşları arasında olarak belirtiliyor. Biber gazlı müdahaleden etkilenen bazı öğrencilerin bayıldığı bazılarından da yaşadığı korku sebebiyle ağladığı ortaya çıktı.TWITTER'DA DESTEK

Olaya tepki gösteren aktivistlerin de olay yerine gelmesiyle büyüyen olaylarda, polis sözcüsü Masoud Mwinyi’nin açıklamasına göre dört yetişkin de gözaltına alındı. Kenya’da büyük tepki çeken olay için Twitter’da “OccupyPlayGround” hashtagi ile kampanya başlatıldı. Kampanyaya destek dünya genelinde ses getiriyor.