Kenya'da fallar Obama'yı gösteriyor

Kenya'da fallar Obama'yı gösteriyor
Kenya'da fallar Obama'yı gösteriyor

Kenyalı Dimo midye kabukları ve kemiklerle baktığı fallarla Obama nın kazanacağını söylüyor.

KOGELO-OBAMA - Tüm dünya ABD başkanlık seçimlerine kilitlenirken Başkan Barack Obama’nın ‘baba ocağı’ Kenya’daki Kogelo Köyü’nde kabile büyücüsü John Dimo, seçimlerde kimin kazanacağı konusunda fal bakıyor. Midye kabukları ve kemiklerle fal bakan 105 yaşındaki Dimo, “Obama çok önde gidiyor, kesinlikle kazanacak” diye konuştu. Obama, babasının köyü Kogelo’dan büyük destek alıyor. Kenyalılar Obama’nın annesinin Kansaslı bir beyaz, babasının Kenyalı bir siyah olduğunu düşünüyor.

Obamalılardan destek
Öte yandan ABD seçim heyecanı Japonya’nın batısındaki ‘Obama’ sahil kasabasını da
sardı. Japoncada ‘küçük sahil’ anlamına gelen kasabada halk, Obama’nın seçimlerden galip çıkması için dua edecek. Seçim sonuçlarının açıklanacağı günü 30 bin kişilik kasaba halkı etkinliklerle geçirecek. Kasabada Obama’yı destekleyen grubun temsilcisi Seiji Fujiwara ile Belediye Başkanı Koji Matsuzaki’nin konuşmasının ardından Obama için dua edilecek. “Obama’yı seviyorum” yazılı etiketler dağıtılacak etkinliğe 100 kişinin katılması bekleniyor.
Ipsos’un Japonya’da yaptığı anketler halkın yüzde 86’sının Obama’yı, yüzde 12.3’ünün Cumhuriyetçi Parti adayı Mitt Romney’yi desteklediğini gösteriyor. Britanya’daki araştırmaya göre halkın yüzde 70’i Obama’yı desteklerken Fransa’da bu oran yüzde 78 olarak belirtiliyor. (AP)