Kenyalı 'Fidel Castro' öldü, ortalık karıştı

Kenyalı 'Fidel Castro' öldü, ortalık karıştı
Kenyalı 'Fidel Castro' öldü, ortalık karıştı

Kenyalı 'Castro' lakaplı Fidel Odinga

Kenya'da muhalefet lideri Odinga'nın 41 yaşındaki 'Castro' lakaplı oğlu Fidel Odinga'nın ölümü büyük yankı uyandırdı. Çünkü, haber, "Fidel Castro öldü" diye yayılınca bir anda tüm dünyanın gündemine oturdu.

RADİKAL - Kenya’da muhalefet lideri Raila Odinga’nın “Castro” lakaplı oğlu Fidel Odinga’nın ölümü, sosyal medyayı karıştırdı. 41 yaşındaki Odinga’yla ilgili haber , Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun öldüğü söylentilerine yol açtı.

Hürriyet.com.tr'de yer alan habere göre, Kenya eski Başbakanı Raila Odinga’nın oğlu Fidel “Castro” Odinga, arkadaşlarıyla birlikte eğlendiği gecenin ertesinde, pazar sabahı ölü bulundu. Babası gibi ülkenin önemli siyasetçilerinden biri olması beklenen Fidel Odinga’nın kesin ölüm nedeni ise halen belli değil.

'Fidel Castro öldü' haberi sosyal medyayı karıştırdı

Oğul Odinga’nın ölümü Kenya’da büyük şok yaratmakla birlikte, dünya genelinde de sosyal medyayı salladı.

Fidel “Castro” Odinga’nın ölümünün ardından, isim benzerliği nedeniyle kasıtlı ya da kasıtsız “Küba lideri Fidel Castro öldü” haberleri yayıldı.

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun 366 günden beri kamuoyunun önüne çıkmaması da bu iddiaların inanılırlığını artırdı. Dolayısıyla kısa sürede çığ gibi büyüyen söylentinin gerçek nedeni ortaya çıkana kadar sosyal medya çalkalandı.

Ancak daha sonra Fidel Castro’nun öldüğüne dair haberlerin gerçek olmadığı, iddiaların kaynağının Kenyalı Fidel Odinga olduğu anlaşıldı.