Kerkük kentini bölen hendek

Kerkük kentini bölen hendek
Kerkük kentini bölen hendek

Kerkük ün düzlük olan güney tarafına kazılan 52 kilometrelik hendeğin yarısı tamamlandı.

Sadece temmuzda binin üzerinde insanı şiddete kurban veren Irak, bayrama yine ölümcül saldırılarla girerken ülkenin hassas kentlerinden Kerkük’ün etrafına en eski savunma tekniği olarak hendek kazılıyor. Yerel yetkililer özellikle meclisin Kürt kanadı, kentin güneyine kazınan hendeğin bombalı araçların Kerkük’e girmesini engelleyeceğini savunurken buna karşı çıkanlar hendeğin etnik gerilimleri tırmandırmaktan başka bir şeye yaramayacağını düşünüyor. Araplara göre hendek Havice, Zab ve Yaycı’yı kentten koparacak, böylece Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Kerkük’ü ele geçirme planlarına hizmet edecek.

‘Arapları tecrit eder’

Berlin merkezli ama Irak’ta da ofisi olan internet portalı NIQASH’tan Şalav Muhammed’in haberine göre üç ay önce kent meclisi tarafından alınan karar gereğince 3 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğindeki hendeğin uzunluğu 52 kilometre olacak. Şimdiye kadar yarısı tamamlanan hendek üzerinde kontrollü geçişin yapılacağı dört köprü inşa edilecek. Belli noktalarına güvenlik güçlerinin konuşlandırılacağı hendek, kameralarla donatılmış 4 gözetleme kulesiyle izlenecek. Silahlı grupların kente rahat sızdığı güney bölgesini çevreleyen hendeğin maliyeti ise 3 milyon dolar.
Hendeğin Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile merkezi hükümet arasında ciddi anlaşmazlık konusu olan, kentte yaşayan Kürt, Arap ve Türkmenleri de bölen petrol zengini Kerkük’ü gerçekten güvenli yapıp yapmayacağı ise tartışılıyor. Havica bölge meclisinin başkanı Hüseyin el Ciburi ise bomba yüklü araçların güneyden geldiği tespitini reddederek “Güneyde çok az sayıda patlama oldu, saldırılar kentin diğer bölgelerini hedef alıyor. Proje, farklı rakip gruplar arasında gerilimi arttırır. Projenin hedefi Arap bölgelerini tecrit etmek. Bu nedenle bütün gücümüzle projeyi durdurmaya çalışıyoruz” dedi. Arap temsilcilerin yardım istediği Başbakan Nuri Maliki mektup yazarak projenin durdurulmasını istedi ama yerel yetkililer talebi göz ardı etti. Maliki’nin kurduğu Dicle Operasyon Komutanlığı da askerlerin hareket kabiliyetini sınırladığı gerekçesiyle projeye karşı çıktı, hatta üç kez çalışmalara müdahale etti.
Proje askerlerle polis arasında da gerilimlere yol açtı. Tüm itirazlara rağmen Kerkük’ün Kürt kökenli valisi Necmeddin Kerim projenin planlandığı gibi yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Kerim ayrıca projeye Maliki’nin onayıyla başladıklarını kaydetti.