Kerry: Bu bizim aradığımız iyi bir anlaşma

Kerry: Bu bizim aradığımız iyi bir anlaşma
Kerry: Bu bizim aradığımız iyi bir anlaşma
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu. Kerry, İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerde bulunabileceğini, nükleer bomba üretimine giden yolun ise bu anlaşma ile kesildiğini söyledi.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan kapsamlı anlaşmayla ilgili, "İran yükümlülüklerini yerine getirdikçe yaptırımlar kaldırılacak. Yükümlülüklerini yerine getirmezse BM ve AB yaptırımları yeniden uygulamaya konulacak" dedi.

Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da basın toplantısı düzenledi. Anlaşmanın herkes için olumlu olduğunu belirten Kerry, "Anlaşma, çatışma kuruntularından uzaklaştıran, muhtemel barışa yaklaştıran bir adımdır. Bu bizim aradığımız iyi bir anlaşmadır" diye konuştu. Kerry, anlaşmanın Batılı ülkelerle İran arasında krize neden olan İran'ın nükleer programını kısıtlayacağını, karşılığında İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılacağını belirtti.

Obama'dan nükleer anlaşma açıklaması

Anlaşmanın İran'ın nükleer programını kısa vadeye değil, uzun ömürlü program kapsamına soktuğunu belirten Kerry, İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerde bulunabileceğini, nükleer bomba üretimine giden yolun bu anlaşma ile kesildiğini söyledi. Kerry, İran'ın 15 yıl boyunca yüzde 3,67'nin üzerinde uranyum zenginleştirmesi yapamayacağını, yeni ağır su reaktörü inşa edemeyeceğini, santrifüj sayısını düşüreceğini, plütonyum üretemeyeceğini ve nükleer faaliyetlerinin muhtemel askeri boyutu hakkında üç ay içinde rapor hazırlanacağını aktardı. Kerry, "İran yükümlülüklerini yerine getirdikçe yaptırımlar kaldırılacak. Yükümlülüklerini yerine getirmezse BM ve AB yaptırımları yeniden uygulamaya konulacak" ifadesini kullandı.

Esad'dan nükleer anlaşma açıklaması

Bir anlaşma yapılmaması halinde İran'ın nükleer tehdit olmaya devam edeceğini ifade eden Kerry, anlaşma olmaması halinde İran'ın birkaç yıl içinde yüzlerce santrifüj üreteceğini ve nükleer bomba üretimi yolunun açılacağını savundu.

Netanyahu: İran'la nükleer anlaşma tarihi bir hata

Anlaşmanın sadece ABD'nin güvenliğini değil, herkesin güvenliğini sağlamaya yönelik olduğunu kaydeden Kerry, anlaşmanın İsrail ve Körfez ülkelerinin de güvenliğine katkı sağlayacağını ifade etti. Kerry, anlaşma kapsamında İran'ın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde hemen cevap vereceklerini vurguladı. (AA)

Türkiye'den nükleer anlaşmaya ilk tepki

İran kabinesi Hamaney'le bir araya gelecek

İran'la UAEK arasında yol haritası belirlendi