Kerry, Esad'ı övdü Erdoğan 'terörist' dedi

Kerry, Esad'ı  övdü Erdoğan 'terörist' dedi
Kerry, Esad'ı  övdü Erdoğan 'terörist' dedi

BM Güvenlik Konseyi kararıyla desteklenen kimyasal silahların tasfiyesi anlaşmasını yürürlüğe koymak için Suriye’nin başkenti Şam’a giden Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgüsü (OPCW) heyeti önceki gün silah stokunu imha etmeye başlarken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry imha sürecinin ‘rekor bir süre’ içinde başladığını belirtip anlaşmaya uyan Suriye lideri Beşşar Esad’ı övdü. Endonezya’nın Bali Adası’ndaki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la gazetecilere açıklama yapan Kerry, “Kararın alındıktan sonra bir hafta içinde imhaya başlanması fazlasıyla önemli. Açık konuşacağım, Suriye rejimi bunun için övgüyü hak ediyor. Bu, iyi bir başlangıç ve biz de bunu memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. Rusya’ya da işbirliği için teşekkür eden Kerry “Ortak bir amacı yerine getirmek için muazzam bir küresel işbirliği ve çok taraflı çabaya tanıklık ediyoruz” ifadesini kullandı.
Öte yandan Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Kerry’nin bu laflarının sorulması üzerine sert dille bir eleştiri yöneltti. Artık bir siyasi olarak kabul etmediğini söylediği Esad’ı ‘devlet terörü estiren bir terörist’ diye anan Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Siz de insansınız, ben de insanım. 110 bin kişiyi öldüren bir insanın davranışlarını nasıl övgüyle karşılayacağız?“Neticesi ölüm olan silah ne olursa olsun, ister diğer kimyasal silahlar olsun bunun neticesi ölüm mü ölüm. Buna övgü gönderebilecek bir insan ben tasavvur edemiyorum, kabul edemiyorum ve Kerry’nin de böyle bir açıklama yaptığını zannetmiyorum, kendisiyle çelişkiye düşer.”

İmha Norveç’te olabilir

Bu arada Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, Suriye’nin kimyasal stokunun kendi ülkelerinde imhası konusunda ABD ve Rusya’nın talepte bulunduğunu belirtti. Stoltenberg, konunun kasımda kesinlik kazanacağını açıkladı. Nihai imha planının 15 Kasım’a kadar hazır olması bekleniyor.