Kerry, Lavrov ile Suriye ve Kuzey Kore'yi konuştu

Kerry, Lavrov ile Suriye ve Kuzey Kore'yi konuştu
Kerry, Lavrov ile Suriye ve Kuzey Kore'yi konuştu
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye ve Kuzey Kore'nin nükleer denemesiyle ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptı

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, yazılı açıklamasında, Kerry ve Lavrov'un, Suriye'deki durum ve Kuzey Kore'nin nükleer denemesine verilecek karşılık için BM Güvenlik Konseyi'nde devam eden çalışmalar hakkında bu sabah yaklaşık yarım saat süren bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Açıklamaya göre, iki bakan Suriye konusunda, ABD ve Rusya'nın, yaşayabilir bir siyasi geçiş sürecine destek için taraflar üzerindeki etkilerini kullanmasının önemini konuştu.

Kerry, Suriye'de katliamın sona erdirilmesi, devlet kurumlarının daha da bozulmasının önlenmesi, tüm Suriyelilerin haklarının korunması ve onlara aşırılıklara ve daha fazla mezhepsel çekişmelere direnç göstermelerinde yardımcı olunmasının aciliyetine vurgu yaptı.

Kerry ve Lavrov, Kuzey Kore'nin son nükleer denemesine hızlı bir şekilde karşılık vermek için New York'ta yakın işbirliğine ihtiyaç duyulduğu yönünde mutabık kaldı.

İki bakan ayrıca, gelecek haftalarda aralarındaki ilk ikili görüşmeyi gerçekleştirmek için takvimlerini karşılaştırmada da anlaştı.(aa)