Kerry: Ortak zemin bulalım

Kerry: Ortak zemin bulalım
Kerry: Ortak zemin bulalım

Moskova da Meçhul Asker Anıtı nı ziyaret eden Kerry, anıta çelenk bıraktıktan sonra 2. Dünya Savaşı gazilerinden biriyle sohbet etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir numaralı gündem maddesi Suriye krizi olan iki günlük resmi bir ziyaret için dün Rusya’ya gidip başkent Moskova’da mevkidaşı Sergey Lavrov ve Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Putin’i, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a ‘destek vermeyi’ bırakması konusunda iknaya çalışan Kerry, Kremlin’deki görüşme öncesinde ‘ortak zemin bulma’ çağrısı yaptı: “Rusya ile Suriye’de bazı önemli ortak çıkarları paylaştığımıza gerçekten inanıyoruz. Umudum görüşmede, bu yönde biraz da olsa ilerlememiz ve ortak zemin bulup bulamayacağımızı görmemiz.”
Lavrov ise dün ayrıca Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le telefonda son İsrail saldırılarını ele aldı. Muallim ‘uluslararası hukuk ve BM şartı uyarınca karşılık verme hakları olduğunu’ belirtti. Lavrov ise Suriye’nin egemenliğine karşı ihlallerden kaygılı olduklarını vurgulayıp ‘kontrolden çıkabilecek gelişmeler yaşanmaması’ umudunu dile getirdi.

FHKC: Şam saldırı izni verdi 

Çin’i ziyaret eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ise ‘ülkesinin kendini savunma hakkı olduğunu’ yinelemesi dikkat çekti. Şanghay’da Ohel Moşe Sinagogu’nu ziyaret eden Netanyahu, hava saldırılarıyla ilgili soruları yanıtlamasa da, 2. Dünya Savaşı’nda Yahudi sığınmacılara ev sahipliği yapan Çin’e teşekkür ettiği konuşmada “ Bugün kendi devlet ve ordumuz mevcut. Kurtarılmayı istememiz gerekmiyor. Kendimizi savunabiliriz” dedi.
Bu arada Şam merkezli Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutası (FKHC) ise İsrail’in hava bombardımanlarının ardından Şam’ın kendilerine ‘Golan Tepeleri’nden saldırma onayı verdiğini’ açıkladı. Cephe adına konuşan Enver Raca, bu onayın nasıl iletildiğini belirtmezken, muhtemel hedefleri hakkında da bilgi vermekten kaçındı. Fakat Suriye’den Golan’a önceki akşam başlayan top atışının dün sabah da sürmesi dikkat çekti. 24 saatte Golan 3 kez Suriye tarafından vurulurken, son 2 ayda açılan 2 topçu ateşine karşı misillemeye başvuran İsrail bu kez yanıt vermedi.

İran: Araplar arka çıkmalı 

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de İsrail’e ‘yanıt vermesi gerekenin Tahran değil Suriye’nin Arap komşuları olduğunu’ vurguladı. Ürdün’ü ziyaret eden Salihi, “Arap ulusları, Şam’daki dostlarının arkasında durmalı” ifadelerini kullandı.