Kerry: Türkiye ile sınır operasyonuna başlıyoruz

Kerry: Türkiye ile sınır operasyonuna başlıyoruz
Kerry: Türkiye ile sınır operasyonuna başlıyoruz
Amerikan CNN'e konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kuzey sınırının yüzde 75'inin Türkiye'nin kendi çabalarıyla güvenceye alındığını söyledi ve 'Suriye'nin kuzey sınırındaki 98 kilometrelik bölgenin güvenliğinin sağlanması için Türkiye ile operasyona başlıyoruz' dedi.

RADİKAL - Amerikan CNN’e konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin kuzey sınırının yüzde 75’inin Türkiye’nin kendi çabalarıyla güvenceye alındığını söyledi ve "Suriye'nin kuzey sınırındaki 98 kilometrelik bölgenin güvenliğinin sağlanması için Türkiye ile operasyona başlıyoruz" dedi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, ABD Başkanı Barack Obama G-20 Zirvesi’nin kapanışında yaptığı konuşmada IŞİD tehdidine karşı Suriye'ye çok sayıda Amerikan askeri konuşlandırmanın "hata" olacağını söylemişti. Hatta Obama, ABD’nin IŞİD’e karşı politikasını eleştiren sorulardan sıkılmış ve "yeni bir soru" olup olmadığını sormuştu. Kerry’nin kast ettiği “operasyonun” detayları henüz belli olmasa da, Türkiye’nin sınır güvenliğini artırma çabaları yaz aylarından beri yoğunluk kazanmıştı.

Fransa Rakka'yı yine bombaladı

KERRY'NİN AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR? 

Astsubay Yalçın Nane’nin 23 Temmuz’da Kilis sınırında IŞİD militanlarınca şehit edilmesinin ertesi günü Türk savaş uçakları Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurdu. Hemen ardından Türkiye-Suriye sınırına yüzlerce kilometre hendek kazıldı, yer yer duvar örüldü, aydınlatma ve yol ıslahı çalışmalarıyla sınır güvenliği güçlendirildi. Gözlem balonları, İHA’lar ve kameralarla izlenmeye başlayan sınırın özellikle Hatay ve çevresinden geçen dağlık-ormanlık bölümünü kontrol etmek zor. Bu bölgede sınırın bir kısmı rejim, bir kısmı Kürt, bir kısmı Özgür Suriye Ordusu kontrolünde. Sınırın IŞİD kontrolündeki bölgeler nispeten düzlük alanlarda bulunsa da, çatışma riski daha da yüksek.

Cihatcı John: MİT gösterdi, ABD vurdu!

Kerry’nin açıklaması, Suriye krizini bitirmek için Viyana’da yapılan barış görüşmelerinde, geçiş takvimi üzerinde uzlaşılmasının ardından geldi. IŞİD’in üstlendiği katliamları kınamak için dün Paris’e giden Kerry, Suriye’de “büyük bir geçişe sadece birkaç hafta kaldığını” söyledi.

2015 Küresel Terör Endeksi yayınlandı

Nusra Cephesi'nden Paris saldırılarına destek