Kesin kanıt bekliyor

Kesin kanıt bekliyor
Kesin kanıt bekliyor

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Beyaz Saray da görüşen Obama, dünyanın kimyasal silah kullanımına göz yummayacağını söyledi.

Obama "Kimyasal silaha izin vermeyiz" ikazını yineledi. Suriyeli bakan Zuabi "BM'deki Esad karşıtı lobi, baskıyı arttırmak için bu iddiayı ortaya atıyor" dedi.

WASHINGTON- ŞAM / AP-REUTERS

Suriye ’de kimyasal silah kullanıldığı iddiası yeniden uluslararası toplumun gündemine yerleşirken, ABD Başkanı Barack Obama, Şam’a ‘kırmızı çizgi’ uyarısını yineledi. Obama, ‘dünyanın kimyasal silah kullanımına izin vermeyeceğini’ söyledi. Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüşmesinde konuşan Obama, ‘hem ABD olarak hem BM nezdinde iddiayı araştıracaklarını’ dile getirip ‘nasıl, ne zaman ve nerede’ sorularının yanıt beklediğini ve kesin karar için daha fazla delile ihtiyaç duyduklarını vurguladı: “Sivil halka karşı kitle imha silahları kullanılmasıyla uluslararası norm ve yasalar bağlamında yeni bir çizgi daha aşılmış olur. İddialar kanıtlanırsa, bu oyunun kurallarının değişmesine neden olur.”

ÖSO: Obama sözünü tutsun

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in “Şam’ın küçük çapta sarin gazı kullandığına dair istihbarat var” açıklamasıyla tetiklenen tartışmaya Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) basın sözcüsü Luay Mikdad da katıldı. Mikdad, “Kırmızı çizgi aşıldı ve bunu, uluslararası toplum da belgeledi. ABD’nin, Obama’nın kendisi tarafından çizilen kırmızı çizgilere uyacağını umuyoruz” dedi. Mikdad, ‘acil eyleme geçilmesi gerektiğini’ savunup “Aksi halde rejim tüm kimyasal ve konvansiyonel olmayan silahlarını halka karşı kullanmakta tereddüt etmeyecek” dedi.
Rejim ve isyancıların geçen ay birbirlerini Halep yakınındaki Han Assal’da kimyasal silah kullanmakla suçlamasının ardından Şam, BM’yi inceleme için bölgeye çağırmıştı. BM heyeti Suriye dışında incelemeye başlarken, Genel Sekreter Ban Ki-mun’un da Suriye lideri Beşşar Esad’a mektup yazıp gözlemcilerin ülkeye girişine izin verilmesini istediği belirtildi.
Ancak Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuabi, iddiaların ‘temelsiz’ olduğunu yineledi. Britanya Başbakanı David Cameron’ın “Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair sınırlı ancak artan oranda kanıt var” açıklamasına da atıf yapan Zuabi şunları söyledi: “Amerikalı bakan ve Britanya hükümetinin söyledikleri her şey güvenilirlikten yoksun. Bu aslında, BM’deki Esad karşıtı lobinin Suriye’ye siyasi ve mali baskıyı arttırmak için başvurduğu yeni bir taktik” eleştirisini yaptı.