Kıbrıs harekâtının faili meçhullerine fotoğraf kanıtı


Kıbrıs harekâtının faili meçhullerine fotoğraf kanıtı

Kıbrıs harekâtının faili meçhullerine fotoğraf kanıtı
Kıbrıs'ta 1974'teki İkinci Barış Harekâtı sırasında silahlarını bırakıp Türk askerlerine teslim olan, hatta o anda çekilen fotoğrafları harekâtın simgesi haline gelen 5 Rum askerinin kemiklerinin bir su kuyusunda bulunması ortalığı karıştırdı


Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci aşamasında 14 Ağustos 1974’te çekilen fotoğraflar, dün dünya gündemine damgasını vurdu. Fotoğrafların 35 yıl sonra bu kadar önemli hale gelmesine sebep olan olay ise, bu karelerde görülen ve Türk askerleri tarafından teslim alınan 5 Rum askerinin kalıntılarının Kuzey Kıbrıs’taki bir Türk köyünde yer alan su kuyusunun içinden çıkması oldu.

35 yıl sonra ortaya çıkan sır


Kıbrıs’ta barış harekâtından sonra her iki tarafın kayıplarını bulmak için kurulan komisyonun araştırmaları sonucunda 2006 yılının sonlarında adanın kuzeyinde terk edilmiş bir köydeki su kuyusunda yapılan araştırmalarda 14 kişiye ait olduğu belirtilen kemik parçaları bulundu. Kemikler, Kayıplar Komisyonu tarafından çatışmalar sırasında yakınlarını kaybeden kişilerden alınan DNA örnekleri ile analiz edildiğinde bunlardan 5’inin 35 yıldır kayıp olan Rum askerlere ait olduğu, hem de bu askerlerin 14 Ağutos 1974’te Türk ordusu tarafından teslim alınan askerler olduğu belirlendi.

“Savaş suçu” iddiası

Geçtiğimiz cuma günü askerlerin ailelerine konuyla ilgili bilgi verilmesinin ardından dün de resmi açıklama Rum Dışişleri tarafından yapıldı ve olay dünya basınında geniş yer buldu. Rum gazeteleri ve TV’leri açıklamanın ardından habere geniş yer veririken Rum ve Yunan televizyon kanalları da askerlerin ailelerini canlı yayına çıkardı.

Ölen askerlerden birinin ağabeyi Andreas Hadjikyriakos, “Bu infazı kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi. Yunan Dışişleri Bakanlığı da, “Bu olay, Türkiye’nin müdahalesi sırasında savaş suçları işlendiğini kanıtlıyor” açıklamasını yayınladı. Rum basını fotoğraflarda görülen askerlerin kimliklerini ve yaşlarını da yayınladı.

* K. Antonakis Michael (30)

* Nicolaou P. Chrisostomos (26)

* H. Philippos Stephanos (19)

* P. Ioannis Charalambos (24)

* Skordis C. Georghios (25)

535 kayıp bulundu

Kıbrıs’taki kayıpların akıbetinin açıklığa kavuşması için çalışan Kıbrıs Türk Kayıplar Komitesi Üyesi Gülten Plümer Küçük, 2004’ten bu yana Kıbrıslı Türk ve Kıbrıs Rum olmak üzere toplam 535 kayıp kişi bulunduğunu kaydederek, 164 kayıp kişinin kimliklerinin tespit edildiğini ve ailelerine teslim edildiğini söyledi. Şimdiye kadar ortaya çıkartılan kemiklerden elde edilen bulgulara göre kayıplardan 120’si Kıbrıslı Rum; 44’ü ise Kıbrıslı Türk.

Bu fotoğraf İkon olmuştu

Barış harekâtında esir alınan 24 yaşındaki Ioannis Papayiannis’e sigara ikram eden Türk askerinin bu fotoğrafı barış harekatının ikon fotoğraflarından biri olmuştu. Yabancı ajansların da Kıbrıs harekatı için en çok yer verdiği karelerden biri haline geldi. Rumlar şimdi bu karedeki askerin kemiklerinin bulunmasının ardından Cuma günü asker için özel bir cenaze töreni düzenlemeye hazırlanıyor.

‘Biz de masum Türkleri katlettik’

Esİr Rum askerlerinin Türk ordusu tarafından infaz edildiğine ilişkin iddia tartışılmaya devam ederken Rum basını da 1974’te Rum EOKA çetelerinin Türk köylerine yönelik katliamlarını anlatan bir yazı dizisi başlattı. Rum Kesimi’nin etkili gazetelerinden Politis’ta iki EOKA militanının ifadelerine dayanarak hazırlanan yazı dizisinde “1974: Savaş Suçları” isimli araştırma dosyasında Andreas Parashos imzasıyla yer alan “Muratâğa, Atlılar ve Sanallar’da 106 Kadın-Çocuğun Katledilmesi -1974’te Kıbrıslı Rumlar Tarafından Kıbrıslı Türklere Karşı İşlenen En Büyük Savaş Suçu” başlıklı araştırma haberi büyük yankı uyandırdı. Haberde Rumlar’ın Kıbrıslı Türk kadınlarına tecavüz ettiği, gündüzleri hırsızlık geceleri tecavüz edildiği iki EOKA mensubu tarafından itiraf edildi.

İtiraflarda Gazimagosa’da bulunan Türk köylelerinde kadınlı çocuklu sivillere yapılanlar şu cümlelerle anlatıldı:

‘106 kişiyi hunharca öldürdük’

“Muratâğa, Atlılar ve Sandallar Magosa Kazası’ndaki üç küçük Kıbrıs Türk köycüğüydü. Sakinlerinin toplam sayısı yaklaşık 200 idi, bunların çoğu Muratağa’da ikamet ediyordu, sayıları 100 civarındaydı. PigiPeristerona (Alaniçi) Milea (Yıldırım), Limnia (Mormenekşe) ve Agios Sergios (Yeni Boğaziçi) köylerine çok yakındı. Kıbrıs’ın yakın tarihindeki en büyük savaş suçu o üç köyde Kıbrıslı Türklere karşı işlendi. Büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 106 insan 14 Ağustos 1974’te EOKA-B katilleri tarafından büyük bir soğukkanlılıkla katledildi.(Vatan)


  http://www.radikal.com.tr/94940294940232

  YORUMLAR
  (32 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ilk yorumu okuyun! - dayyildiz

  Bu habere yazilmis ilk yorumu okuyun derim. Orada butun gercek yazili. O kibris normal bir savasta kaybedilen askerlerin 3 kati kaybedilerek alindi Osmanli tarafindan. Bir takim entrikalar sonucu Ingilizlere gecti bu arada Yunan yine pay sahibi oldu. Bu aslinda su anda Turkiye uzerinde oynanan oyunlara bir ornektir. Fakat biz tarihimizden hicbir zaman ders almadigimiz icin buraya yorum yazan ve Turklere laf eden arkadaslar isteklerine nail olabilirler. Uyan Turkiyeli ve kendini bu vatanin evladi sayan Arnavut, Laz, Bosnak, Abaza, Cerkez,Kürt, Arap vs...Bu vatan hepimizin parcalamanin ve gecmise sahip cikmamanin kimseye faydasi olmayacaktir. Biraz daha az nankor olsak iyi olacak. Tekrar hatirlatayim Türk, Türkiyelilerin ortak adidir. Sosyal bir olgudur. Irk olmaktan coktan cikmistir. Milliyetcilik yapanlar Turkluk pesinde kosanlar degildir.

  Geneva Konvesyonuna aykiri... - sahinkayali

  Esirlerin Geneva Konvesyonuna gore islenmeleri ve korunmalari gerekir ve bu askerlik ilkelerinin en temelidir. Esirlere zulum, iskence, asagilam yaralama veya oldurme gibi seyler yapmak kesinlikle yasktir ve burada bir savas sucu islenmistir. Kmi yaparsa yapsin, rum veya turk hic bir fark yoktur. Bunu mesrulastirmak da bir suctur. !974 Baris harekati baris harekati degil isgal /savas hareketidir.

  TUHAF! - Kuzeyebakış

  En ilginci ne biliyor musunuz? Geçen haftalarda Rum basını kaynaklı bir haberde Rumların esir aldıkları 20 kadar Kıbrıs Türk'ünü diri diri kayalıklardan aşağı atarak öldürdükleri haberine bu haberi yorum bombardımanına tutan arkadaşların görmezden gelişleri... Çok belli oluyorsunuz, çok! Kaldı ki, bu taraflı haberin içinde bile savaşın vahşeti karşılıklı görülürken, her zaman yaptığınız gibi olaylara o minicik ve manzarasını kendi yarattığınız pencereden bakmaya devam ediyorsunuz. Tuhaf!

  KOYMUŞSUNUZ BİR RESİM BEŞ YALAN,KİME HİZMET - ŞAMİLL

  O askerler savaşta fındıkmı topluyoduda esir alındı,yada sivil bebekiçocuk kadın Kıbrıs Türkümü öldürüyordu,yakalandı kuzu oldular...hadi bide peşlerine ağıt yakalım...iyki öldünüz caniler...

  faşizim ve kominizmin ortak noktası - HERHANGİBİRRENK2

  ikisinin sonundada izm vardır ve her izm gibi içinde tüm kötülükleri barındırır çünki izmler dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye çalışır bunu da kişiler ve guruplar aracılığıyla yapar ve her gurup kendi izmini kabul etttirmek için kan dökmekten hiç kaçınmamıştır ve bu yüzden bazı izmlere üvey evlat muamelesi yapmayalım lütfen kimsenin izmi diğerinden üstün değildir. meselelere izmlerle değil mantık ve kalp süzgecinden geçirerek yapmalıyız asl olan niyettir oda iyi değilse gideceğimiz her yol felakete çıkar

  SAVAŞ SUÇLUSU - HERHANGİBİRRENK2

  NİYET KÖTÜ OLURSA HEMEN YAFTA HAZIRLANIR sormak lazım yunan askerlerini vuran kürt asıllı çıkacak olsa ne derdi bırak savaş zamanı olanı daha yeni bilge köyü olayı var bunlara baksınlar ayıp diye bir şey var her fırsatta mal bulmuş mağribi gibi davranmak ciğ kaçıyor

  EE ne yapagiz simdi - dayyildiz

  Neyi kanitlamis oluyorsun sen Dr Berfin. Gecenlerde Ingilizlerden goruntuler alindi ve Adanadaki kampta Rumlarin hayatlarindan cok memnun oldukari goruldu. Onlar da Turk askeri'nin himayesi altindaydi. Birinci dunya savasinda da senin gibi dusunenler vardi ama ele gecirilince Turk askerinin oyle olmadigini gorduler. Birkac kendini bilmez yuzunden koca orduyu lekelemek hos degil. Savas zamani insanlarin o psikoloji icinde neler yapabilecegini ogrenmek istiyorsan savaslarda insanlarin neler yasadigini anlatan birkac kitap oku. Yeter artik Turk askerini kirletme cabalariniz hos degil. O asker kendi vatani icin olen bir asker. Seni de koruyan o asker eger Turkiye'de yasiyorsan. Harita ile vatan cizip sonra burasi bizim diye masumlari oldurmuyorlar. Once nankor olmamayi, elestri ile saldiri arasindaki farki ayirt etmeyi kisacasi efendiligi ogrensek cok is hallolacak gibi geliyor bana. Biz ne zaman elimizdekinin kiymetini bilecegiz?