Kıbrıs Rum medyasının imparatorunu öldürdüler

Kıbrıs Rum medyasının imparatorunu öldürdüler
Kıbrıs Rum medyasının imparatorunu öldürdüler
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında önceki gün başlayan yoğunlaştırılmış müzakerelere ikinci gün güneyi sarsan cinayet damga vurdu.YORGO KIRBAKİ

Rum medya imparatoru Kostas Hacikostis’nin oğlu Andis Hacikostis’in pazartesi gecesi faili meçhul cinayetle öldürüldü. Hristofyas, cenaze için Talat’la görüşmelere ara verdi. Simerini gazetesi, Sigma televizyonu, Radyo Prodo ve 25 dergiyi barındıran Dias yayıncılığın kurucusu Kostas Hacikostis, bir süre önce dümeni 41 yaşındaki oğluna bırakmıştı.
Rum medyasına göre oğul Hacikostis, ABD elçiliğinin de bulunduğu sıkı korunan sokaktaki evi önünde motosiketli iki kişinin saldırısına uğradı. Hacikostis kısa namlulu bir av tüfeğiyle öldürülürken saldırı şekli polis tarafından ‘Kıbrıs usulü cinayet’ diye yorumlandı. Basın Hacikostis’in KKTC ve özellikle Girne’de yatırıma hazırlandığını yazarken, ‘İnfazı mafya yaptı’ yorumları öne çıktı. Polisin katillere ulaşmak için Lefkoşa cezaevindeki yeraltı dünyası üyelerini sorgulamaya başladığı aktarıldı.
Babasının aksine sadece işadamı kimliği ile öne çıkan Hacikostis’nin siyasi nedenlerle öldürülmesine ihtimal verilmiyor. Baba Hacikostis, 2004’deki referandumda Rumların Annan Planı’na ‘Hayır’ demesinde yayınlarıyla etkili olmuştu. Politis, Hacikostis’in ekonomik nedenlerle öldürüldüğünü savunurken, başka kaynaklar cinayetin eski Rum lider Tasos Papadopoulos’un kemiklerini çalanların işi olduğunu ileri sürdü. Cenazeya katılıp Talat ile görüşmelere dönen Hristofyas ise, “Bu cinayeti ancak uzmanlar işlemiş olabilir” dedi.