Kıbrıslı Rumlara 6 yılda 264 milyon lira tazminat ödendi

Kıbrıslı Rumlara 6 yılda 264 milyon lira tazminat ödendi
Kıbrıslı Rumlara 6 yılda 264 milyon lira tazminat ödendi

Famagusta Limanı, Gazimağusa

Rumların KKTC'de kalan eski malları için kurulan Mal Tazmin Komisyonu'na 6 yılda 4 binden fazla başvuru yapıldı, başvuru sahiplerine KKTC tarafından şu ana kadar 94 milyon 327 bin sterlin (yaklaşık 264,1 milyon lira) tazminat ödendi

LEFKOŞA - Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki (GKRY) Rumlara, 1974 öncesinde KKTC'de kalan mallarının bedeli için şimdiye kadar 94 milyon 327 bin sterlin (yaklaşık 264,1 milyon lira) tazminat ödendi.

Kıbrıs sorununun kilit noktalarından mülkiyet sorunu konusunda KKTC'de iç hukuk oluşturma amacıyla 19 Aralık 2005'te yürürlüğe giren mülkiyet yasası uyarınca oluşturulan Lefkoşa'daki Mal Tazmin Komisyonu, 2006'dan bu yana önemli çalışmalara imza attı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde KKTC'de kalan eski Rum malları için tazminat, takas ve iade öngören yasayı uygulamakla yükümlü olan Komisyon'un internet sitesinde, bugüne kadar yapılan başvurular ve sonuçlara ilişkin bilgiler paylaşıldı.
Buna göre Rum tarafından Komisyon'a şimdiye kadar 4 bin 248 başvuru yapıldı. Bunların 295'i "dostane çözüm" yoluyla, 9'u mahkeme yoluyla sonuçlandırılırken, başvuru sahiplerine mallarının bedeli olarak 94 milyon 327 bin (yaklaşık 264,1 milyon lira) sterlin tazminat ödendi.

Başvurularla ilgili olarak ayrıca, 1 "iade", 2 "takas ve tazminat", 5 "iade ve tazminat", 1 "çözümden sonra iade" ve 1 "kısmi iade" kararı verildi.

“RUMLAR İÇ HUKUK YOLUNU TÜKETMEDEN AB 'YE GİDEMEZLER”
KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk diplomatlarının ve KKTC'nin başarılı çalışmasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Rumlara tazminatlar için öncelikle iç hukuk yolunu işaret eden bir karar aldığını anımsattı.

KOMİSYON SAYESİNDE AİHM’E BAŞVURULAR AZALACAK
Türkler ve Avrupa Birliği hakimlerinden oluşan komisyona şimdiye kadar binlerce Rum'un başvurduğunu dile getiren Tatar, komisyon sayesinde AİHM'e başvuruların gittikçe azalacağını ifade etti. Tatar, konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Rum tarafı başvurularda çekincesini gösterdi, 'başvurmayın' dedi. Çünkü siyasetlerine ters düşen bir durumdu. Başvuru sonrasında Mal Tazmin Komisyonu takası veya iadeyi uygun görmezse parayı tanzim ediyor. Artık nesiller değişti. Mal ile sahipleri arasında duygusal bağ kopmuştur. AİHM de bunu teyit etmiştir. Duygusal bağın kopmasıyla malın önceliği orada yaşayan, hayatını sürdürene geçmiştir.

Türkler binlerce dönüm araziyi Güney'de bırakmış, Kuzey'e gelip yerleşmiş. Bu malların ve mülklerin sahibi KKTC tapusuna göre artık onlardır. Dolayısıyla öncelik buradaki insanındır. Komisyon da bunu böyle görüyor. Mal mülk meselesinde çözüm realist olmalıdır. Duygusallıklarla ve büyük tazminatlarla bu iş çözülemez. O nedenle Avrupa Birliği bunu görmüştür. Bu nedenle ilk önce Avrupa mahkemelerinin değil, ilk önce Rumların başvuracağı komisyon belirlenmiştir. Rumlar iç hukuk yolunu tüketmeden AB'ye gidemezler. Bu nedenle komisyonun işlevi çok önemlidir. Bu da Türk tarafının başarısıdır."

KKTC'deki Mal Tanzim Komisyonu, Rumların KKTC sınırları içinde kalan eski malları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtığı davalar konusunda "iç hukuk" oluşturma hedefiyle hazırlanan mülkiyet yasası kapsamında kurulmuştu. AİHM, Rumlardan başvurularını öncelikle Türk tarafındaki bu Komisyon'a yapmalarını ve iç hukuk yolunu tüketmelerini istemişti. Mahkeme gibi çalışan Komisyon, talebe göre takas, iade, tazminat veya kullanım kaybından doğan zarar tazminat ödenmesi gibi kararlar alıyor. Rumlar kararların temyizi için Yüksek İdare Mahkemesi'ne (YİM) başvurabiliyor. YİM kararından da tatmin olmamaları halinde AİHM'e başvuru yapabiliyorlar.

aa