Kıbrıs'ta iktidar sola doğru

Kıbrıs'ta iktidar sola doğru
Kıbrıs'ta iktidar sola doğru
KKTC'de UBP Hükümeti'nin 'güvensizlik önergesiyle' düşmesinin ardından gerçekleşen ilk genel seçimde halkın tercihi değişti. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre hükümeti sol eğilimli CTP kuracak, ufukta ise koalisyon görülüyor.
Haber: ALPBUĞRA BAHADIR GÜLTEKİN - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde yeni dönemde görev yapacak 50 milletvekilinin belirleneceği Milletvekilliği Erken Genel Seçimi sonuçlandı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, sol eğilimli Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler yüzde 38.3’lük bir oy oranı yakalayarak sandığın galibi oldu. 

UBP’de zarar büyük! 

Son zamanlarda parti içi krizin hâkim olduğu Ulusal Birlik Partisi ise büyük bir düşüş yaşadı. Haziran ayında güvensizlik önergesiyle hükümetten düşürülen UBP, genel seçimde oyların yüzde 27.5’ini alabildi. 2009 Genel Seçimleri’nde UBP yüzde 43’lük oy oranıyla tek başına iktidar olmuştu.

Genel Başkanlık görevini Serdar Denktaş’ın yürüttüğü ve UBP’den kopan milletvekillerini de bünyesine katan Demokrat Parti/Ulusal Güçler seçimde yüzde 22.1 oy oranı alırken, yelpazenin solunda yer alan Toplumcu Demokrasi Partisi ise yüzde 6.5’lık oy oranıyla barajı son anda geçebildi. Sosyalist Birleşik Kıbrıs Partisi ise yüzde 2.8’lik oyla baraj altında kaldı. 

Ufukta koalisyon var 

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre seçimin galibi CTP/BG 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’ne 21 milletvekili göndermeyi başarırken, UBP 14, DP/UG 12, TDP ise sadece 3 milletvekili çıkarabildi. Ancak bu sayıların değişiklik göstermesi bekleniyor. Meclis’te çoğunluğun 26 vekil ile sağlandığı KKTC’de, ilk analizlere göre ufukta koalisyon var.
Seçimde en dikkat çeken ayrıntılardan birisi ise katılımın geçen seçimlere göre az olması oldu. Halkın büyük bir bölümünün ‘alternatifsizlikten’ sandığa gitmediği yorumları yapılırken, oy kullanma oranı KKTC tarihinin en düşük seviyelerinde: Yüzde 72… 

‘Parti içi kavgalar UBP’yi yıktı’ 

Seçim sonuçlarını Radikal’e değerlendiren Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Cumhurbaşkanlığı Eski Başmüzakerecisi Doç. Dr. Kudret Özersay,  ufukta koalisyonun göründüğünü söylüyor: “Seçim sonuçlarına göre CTP’nin tek başına hükümet olamayacağı görünüyor. Ancak UBP’nin parti içi kavgalar nedeniyle ikiye bölündüğü bir ortamda, CTP’nin tek başına iktidar olacak kadar oy alamaması, beklentilerin altında kaldığını gösteriyor.”
Peki CTP’nin bu çıkışının en büyük sebebi ne? Özersay’a göre en büyük nedenlerden biri UBP Hükümeti’nin seçim yatırımı olarak yaptığı partizanca icraatler… “Haksız işe alımlar, arazi dağıtımları teknokrat hükümet döneminde bu icraatlar deşifre edildiği için, UBP toplumdan tepki çekti. Ama yine de parti içi kavgalara rağmen, beklenenin üzerinde oy aldı.” 


Partilere olan güven çöküyor 


Seçime katılımın düşük olması ve karma oylarda görülen ciddi artış ise dikkat çekici. Özersay, “Seçmenlerin çağrılara kulak vererek karma oyu tercih etmesi, seçim sonuçlarının halen kesinleşmemesinin bir nedeni olarak da görülebilir” yorumunu yaparken, Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Altay Nevzat “Karma oyun bu kadar yüksek çıkması, partilere olan güvensizliğin en büyük göstergesidir” diyor.
Katılımın düşük olma sebebini ‘sisteme ve partilere olan güvenin çökmesi’ olarak niteliyor ve ekliyor: “Bu seçimin sonucunda birinci partinin dahi sevinecek bir temeli yoktur. Ancak ikinci partiden daha iyi yapmıştır.”