Kıbrıs'ta İngiliz askeri üssü önünde çatışma

Kıbrıs'ta İngiliz askeri üssü önünde çatışma
Kıbrıs'ta İngiliz askeri üssü önünde çatışma
Kıbrıs'taki İngiliz askeri üslerine karşı düzenlene protesto gösterisinde beş kişinin yaralandığı ve iki kişinin de tutuklandığı bildiriliyor

Görgü tanıkları adanın güneyindeki Akrotiri'deki Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) üssünü koruyan polis memurları ile protestocular arasında çatışma çıktığını söylüyor.

Göstericilerin, üssü koruyan polislere taş ve sopalarla saldırdıkları ve bu sırada yaralananlar olduğu belirtiliyor. Askeri üssün sözcüsü Connie Pierce, yaralananlar arasında dört polis memuru ve bir gazetecinin bulunduğunu açıkladı.

İngiltere adanın bağımsızlığa kavuştuğu 1960 yılından bu yana ülkede iki askeri üs tutmaya devam ediyor. Akrotiri'de polisle çatışan toplanan yüze yakın protestocu ise askeri üslerin kapatılmasını talep ediyor.

Kıbrıs'taki İngiliz üslerine karşı geçmişte de sık sık protesto gösterileri yapılıyor. Çoğunlukla barışçıl geçen bu gösterilerde zaman zaman şiddet olayları da yaşanıyor. Kıbrıs'taki İngiliz askeri üsleri, Libya ve Afganistan gibi bölgelerdeki operasyonlarda kilit işlev görüyor.(bbctürkçe)