Kıbrıs'ta tehlikeli gerginlik!

Kıbrıs'ta tehlikeli gerginlik!
Kıbrıs'ta tehlikeli gerginlik!
KKTC'deki Gazimağusa kentinde ülkücü ve Kürt öğrenciler arasında arbede yaşandı. Sayısı 500'ü bulan ülkücü grup, Kürtlerin yaşadığı sokağa yürüdü.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

KKTC’nin Gazimağusa kentindeki Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) eğitim gören ülkücü ve Kürt öğrenciler arasında kavga yaşandı. Gruplar arasında çıkan arbede, 70 bin nüfuslu şehirde tansiyonu yükseltti. 

Bir grup Kürt öğrencinin Ülkü Ocakları Derneği binasının camlarını kırdığını iddia edilmesi üzerine, sayıları 200’ü bulan ülkücü grup, ellerinde taş ve sopalarla Kürt öğrencilerin kaldığı sokağa doğru yürüyüşe geçti. Tekbir çeken grup, “Alparslan Türkeş’in askerleriyiz” sloganı atarak, okulun tam karşısında yer alan Tekant bölgesine geldi. 

Burada KKTC polisinin engeliyle karşılaşan ülkücüler ile polis arasında arbede yaşanırken, olayların büyümesi üzerinde Salamis Yolu’ndaki trafik durduruldu. Çevre karakollardan da destek alan polis bölgede özel önlemler almasına rağmen, kalabalığın henüz dağılmadığı belirtiliyor.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen ‘ Okul Konseyi’ seçimleri, hem ülkücü hem de Kürt öğrenciler içim büyük bir önem arz ediyor. Geçtiğimiz yıllarda da ülkücü ve Kürt öğrenciler birbirine girmiş, çıkan olaylar sonucu yaralananlar olmuştu.