Kiev: Donbas kömürünü almak zorundayız

Kiev: Donbas kömürünü almak zorundayız
Kiev: Donbas kömürünü almak zorundayız
Daha önce, hiçbir koşulda ayrılıkçı bölgelerden çıkarılan kömürü satın almayacaklarını duyuran Kiev cephesinden, bu kömüre "bağımlı olunduğu" gerekçesiyle tam tersi doğrultuda bir açıklama geldi.

RADİKAL - Ukrayna’nın doğusundaki kriz nedeniyle enerji konusunda sık sık sorun yaşayan Kiev , Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas bölgesinde çıkarılan kömüre bağımlı olduğunu itiraf etti. Kiev’in Donetsk Valisi Oleksandr Kiçenko, Channel 5’e verdiği demeçte, Kiev’in Donbas bölgede enerji konusunda bir “felaketle karşılaşmamak” için, ayrılıkçıların kontrolündeki bölgedeki madenlerden çıkarılan kömürü satın almak zorunda olduğunu söyledi.

Sol'da yer alan habere göre, Kiçenko, Sloviansk’ta bulunan ısınma ve enerji santralinin yalnızca Donbas’tan çıkarılan A tipi kömürle çalışabildiğini ve santralin durması durumunda aydınlatma, ısıtma ve entegre enerji sisteminin tamamen yok olacağını söyledi. Kiçenko, Kiev’in “başka seçeneğinin olmadığını” itiraf etti.

Kiev yetkilileri, daha önce ayrılıkçılardan hiçbir koşulda kömür satın almayacaklarını, kömürü “en kötü ihtimalle” Rusya ’dan ithal edeceklerini açıklamışlardı. Ukrayna Baş Savcısı Vitali Yarema ise ayrılıkçılardan herhangi bir ürün satın almanın yeni yasalara göre suç kabul edileceğini söyledi. Yarema, Donbass’tan kömür alınırsa, bununla ilişkili yetkililere soruşturma açılacağını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  Soruşturma

  ,

  suç

  ,

  Kiev

  ,

  Enerji

  ,

  Donetsk

  ,

  Ukrayna