Kiev'de düğüm çözüldü

Kiev'de düğüm çözüldü
Kiev'de düğüm çözüldü
Haber: İREM KÖKER / Arşivi
LEVENT KULU / Arşivi

Ukrayna’da hükümetin Avrupa Birliği’yle (AB) ortaklık anlaşmasını reddetmesi üzerine Kasım ayında patlak veren, 100’e yakın kişinin öldüğü siyasi kriz, dün imzalanan anlaşmayla kısmen çözüldü. Önceki gece sabaha kadar süren görüşmeler sonucu Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç AB’nin de araya girmesiyle muhalefetin en önemli taleplerini kabul etti. Kiev’e giden Almanya, Fransa ve Polonya dışişleri bakanları önce Maidan’a inip, hükümet istifa etmedikçe geri çekilmeyeceklerini açıklayan muhalif liderlerle ve göstericilerle bir araya geldi. İkna çabaları sonuç verdi ve protestoların çatı örgütü Meydan Konseyi uzlaşmayı kabul etti. 

Mavi Oda’da imza

Kiev’deki başkanlık sarayında bulunan Mavi Oda’da bir araya gelen Yanukoviç ve üç muhalefet lideri Oleg Tiyagnibok, Arseniy Yatsenyuk ve Vitaliy Kliçko, TSİ 16.00 sularında tarihi anlaşmaya imza attı. Parlamento tarafından da hızla kabul edilen ve Ukrayna’yı iç savaşın eşiğinden döndüren anlaşma özetle şöyle:
Hapisteki eski başbakan Yulia Timoşenko serbest kalacak.
48 saat içinde parlamento, 2004 anayasası hükümlerinin geçerli olduğunu ilan eden özel yasayı kabul edecek.
Yeni koalisyon hükümeti 10 gün içinde kurulacak.
Devlet Başkanı’nın yetkilerini sınırlayan anayasa reformu Eylül’e kadar tamamlanacak.
Aralık ayına kadar cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak
Anlaşmanın imzalanmasından yaklaşık bir saat sonra Parlamento, devlet başkanının yetkilerini kısıtlayan 2004 anayasasına geri dönülmesini kararlaştırdı. Ayrıca gösterilerde gözaltına alınanların tümünün affına da şartsız onay verildi.

Aşırı sağ reddetti

Anlaşma, muhalefetin tamamını tatmin etmekten oldukça uzak. Ilımlı muhalefet, anlaşmayı kabul etme eğiliminde. Yanukoviç’in istifasında direten aşırı sağcıların anlaşmayı reddetmesi ve Maidan’ı terk etmeyeceklerini açıklaması ise, çatışmaların süreceği endişesine yol açıyor.
Öte yandan anlaşma, “Gösterilerin büyümesiyle panik yaşayan hükümet, muhalefete boyun eğmek zorunda kaldı” yorumlarına yol açtı. Ukrayna Parlamentosu Rada’da önceki gün yapılan oylamada, Yanukoviç’in müttefiki Bölgeler Partisi milletvekillerinin saf değiştirmesiyle, güvenlik güçlerinin geri çekilmesini ve göstericilere karşı şiddet kullanılmamasını öngören karar tasarısı onaylandı. Oylama öncesinde Yanukoviç’in kendisine yakın milletvekillerini arayıp “Beni satmayın” dediği, ancak gerginliği sona erdirmek isteyen vekillerin bu talebi reddettiği de öne sürüldü.

Gezi bize ilham verdi


Bağımsızlık Meydanı’nda dolaştığımız süre içerisinde basın mensubu olduğumuzu anlayan hemen herkes nereden geldiğimizi sordu. “ İstanbul , Türkiye ” yanıtını verdiğimizde de yüzlerde bir gülümseme oldu. Eylemcilerin işgal ettiği Kiev Belediyesi binasında sohbet ettiğimiz Özgürlük Partisi’nin Politika Koordinatörü Lidya Ushiy, “Gezi eylemlerini takip ettim. Bize ilham verdiniz. Çok güzel direniyorsunuz, sonuç alana kadar devam edin” dedi.