Kiev'de hükümeti felç etme hamlesi

Kiev'de hükümeti felç etme hamlesi
Kiev'de hükümeti felç etme hamlesi

Ukrayna’da AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı reddeden Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’e karşı isyan başlatan muhalifler hükümeti istifa ettirmek için bastırıyor. Kiev Belediye Binası’nı işgal eden ve Bağımsızlık Meydanı’nı mesken tutan göstericiler, hükümeti çalışamaz duruma sokmak için resmi binaların önüne barikatlar kurdu. Ülke Rusya ile bağları güçlendirmek isteyenlerle AB ile entegrasyondan yana olanlar arasında bölünürken Yanukoviç istifayı reddedip uygun koşullarda AB ile ilişkileri güçlendirme sözü verdi. Başbakanlık çalışanları kuşatma altındaki binaya girmekte zorlanırken hükümet, başta Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Merkez Bankası olmak üzere kamu kurumlarının işinin başında olduğunu, toplu taşıma ve hastane hizmetlerinin aksamadan devam ettiğini kaydetti. Rusya karşıtlığı ile tanınan eski Polonya Başbakanı Jaroslaw Kaczynski de önceki gece Bağımsızlık Meydanı’nda bir konuşma yaparak göstericilere destek verdi. Parlamento Başkanı muhalefet liderleriyle görüşüp çözüm bulmaya çalışırken gözler bugün Çin’den dönmesi beklenen Yanukoviç’in atacağı adımda. 

Putin: Devrim değil kıyım

Rusya lideri Vladimir Putin ise kendisini Yanukoviç’in patronu olmakla suçlayan muhaliflere Erivan’dan yanıt verdi: “Dışardan kışkırtılan gösterilerin amacı ülkenin meşru yöneticilerini devirmek. Ukrayna’da olanlar devrimden çok kıyıma benziyor. Bunun AB ile ilişkilerle alakası yok. ”

Putin’e soğuk duş

Ukrayna’nın AB ile anlaşma imzalamasına taş koyan Rusya lideri Vladimir Putin, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da protesto ile karşılaştı. Ermenistan Bölgelerarası Forumu’na katılan Putin “Rusya Güney Kafkasya’dan gitmeyecek, aksine buradaki varlığını güçlendirecek” derken Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın AB ile ortaklık anlaşması yerine Rusya’nın öncülüğünde Kazakistan ile Beyaz Rusya’nın da yer aldığı ‘gümrük birliği’ne katılma kararına öfkelenen muhalifler protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler ‘Putin evine dön’ sloganı attı. 28-29 Kasım’da Vilnius’taki AB zirvesinde Gürcistan ve Moldova ile birlikte Azerbaycan ortaklık anlaşmasını imzalamıştı. Ermenistan muhalefeti, Azerbaycan’ın AB’ye yönelimine karşılık Erivan’ın tüm yumurtalarını Moskova’nın sepetine koymasını eleştiriyor.