Kiev'de Lenin heykeli parçalandı

Kiev'de Lenin heykeli parçalandı
Kiev'de Lenin heykeli parçalandı
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de devam eden hükümet karşıtı gösterilerde bir grup Besarabska Meydanı'nda bulunan Lenin Heykeli'ni yıktı.

KİEV - Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezindeki kırmızı granitten yapılan Lenin heykelini yıkan eylemciler arasında izdiham yaşandı.

Kalabalık grup, kırmızı granitten yapılmış heykele bir merdiven yardımıyla çıktı ve halatla aşağıdan çekerek yere düşürdü.

Ukrayna milli marşını okuyan eylemciler, balyoz ve çekiçlerle Lenin Heykeli'ni parçaladı. Olay yerine gelen polisinse duruma müdahale etmediği görüldü.

Pak ok kişi, heykelden hatıra parçası almak için birbiriyle yarıştı. Heykelden yaklaşık 40 kiloluk bir parçayı alarak lüks aracının bagajına koyan bir Ukraynalı ilginç görüntüler oluşturdu. Heykelin yakınındaki caddeden geçen araçlar da eylemcilere korna çalarak destek verdi.

"BU BİZİM KÜÇÜK ZAFERİMİZ"
Başında çiçeklerden taç takan Ukraynalı üniversite öğrencisi Nika Odinokaya, “Lenin, tarihin bir döneminin sembolü. Lenin bizim topraklarımıza konmuştu. Şimdi yıkıldı. Lenin’i sevmiyorum, ülkemi seviyorum. Bu, bizim bugünlük küçük bir zaferimiz. Yarın daha büyük zaferimiz olacak. Ben meydanda ilk günden beri bekliyorum. Sonuna kadar da bekleyeceğim. Hiçbir yere gitmeyeceğim. Burada duracağım” şeklinde konuştu.

Heykel üzerine; ‘Sırada Cumhurbaşkanı Yanukoviç var’ yazan grup, ‘Ukrayna’ya özgülük Komünizm’e Leninizm’e hayır’ sloganları attı.

MUHALİFLER ÜSTLENMEDİ
Bu arada, polis ‘ kamu düzenini’ bozmaktan dolayı soruşturma açtı. Emniyet olayla ilgili henüz kimsenin gözaltına alınmadığını bildirdi. Lenin heykelini yıkılması üzerine açıklama yapan Ukrayna Başbakanlığı olayı barbarlık olarak değerlendirirdi.

Kiev Belediye Başkanı Aleksandr Popov ise, "Bu açıkça Vandalizm. Demokrasiyle de bağdaşmaz" şeklinde bir açıklamada bulundu. Bağımsızlık Meydanı’nda eylemelerini aralıksız sürdüren muhalifler ise Lenin heykelini yıkma olayının kendileriyle alakalı olmadığını belirtti.

Daha önce de birçok kez saldırıya maruz kalarak kırılan bronz Lenin heykelinin yerine, Ukrayna Komünist Partisi (UKP) bugün yıkılan kırmızı granitten yapılmış Lenin heykelini dikmişti. (ajanslar)