Kılıçdaroğlu'ndan Ban Ki-moon'a Suriye mektubu

Kılıçdaroğlu'ndan Ban Ki-moon'a Suriye mektubu
Kılıçdaroğlu'ndan Ban Ki-moon'a Suriye mektubu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a bir mektup yazarak, CHP heyetinin Suriye ziyareti konusunda bilgi verdi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a bir mektup yazarak, CHP heyetinin Suriye ziyareti konusunda bilgi verdi. Kılıçdaroğlu mektubunda ziyaretin sebeplerini “Suriye’de rehin alınan gazeteciler, Suriye hapishanelerindeki Türk vatandaşları, bölünmüş Suriye ailelerinin durumu ve kamplardaki Suriyeli kadınların ve çocukların sorunları” şeklinde sıraladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, 6-8 Mart arasında Şam’a giden CHP heyetinin Suriye’deki temaslarına ilişkin hazırladıkları raporu, 15 Mart tarihinde Dışişleri Bakanlığı’na sunduklarını belirtti. Loğoğlu ayrıca dün CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun da BM Genel Sekreteri Ki-Moon’a bir mektup gönderdiğini bildirdi. Kılıçdaroğlu’nun mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Münhasıran insancıl mülahazalardan hareketle, CHP’den bir heyet 6-8 Mart 2013 tarihleri arasında Suriye’yi ziyaret etmiştir. TBMM’de ana muhalefet partisi olan CHP, Suriye’de hem muhalefet, hem rejimle temasları olan tek siyasi partidir. Biz, her zaman Suriye’deki şiddeti kınadık, şiddete son verilmesi çağrısında bulunduk ve Suriye halkının dış müdahale olmaksızın ülkelerinin geleceğinin kendilerince belirlenebilmesi için muhalefetle rejim arasında daima diyalog tesisini telkin ve teşvik ettik. CHP heyetince yapılan ziyaretin bazı yönlerini sizinle paylaşmak istiyorum. Uluslararası Kadın Gününe rastlayan bir tarihte gerçekleşen bu ziyaretin temel amacı şu sorunlara değinmekti:

Bir, Suriye’de rehin alınan çeşitli milliyetlere mensup gazeteciler–CHP’nin önceki bir ziyaretinde birkaç aylık tutsaklıktan sonra bir Türk gazeteciyi kurtarmaya başarmıştı,

İki, Suriye hapishanelerindeki Türk vatandaşları,

Üç, bölünmüş Suriye ailelerinin durumu

Ve dört, özellikle kamplarda Suriyeli kadınların ve çocukların sorunları başta olmak üzere, Suriyeli sığınmacıların durumu.

Beşar ve Esma Esad’ın da dâhil olduğu Suriyeli muhatapları heyetimize bu konularda CHP’yle işbirliği yapacaklarını belirttiler. CHP, öncelikle kamplardaki Suriyeli sığınmacıların insan hakları ile bölünmüş ailelerin dramlarıyla ilgilenmektedir. CHP, ülkenin sorunlarının giderilmesi amacıyla Sosyalist Enternasyonal çerçevesinde bir Suriye Çalışma Grubunun kurulmasını sağlamıştır. CHP, Suriye’de barış, güvenlik ve istikrar için çabalarını sürdürecektir.”