Kilise saldırganı hakim karşısına çıktı

Kilise saldırganı hakim karşısına çıktı
Kilise saldırganı hakim karşısına çıktı
ABD'de 9 kişiyi öldürmekle suçlanan Dylann Roof, hakim karşısına çıkarıldı.

RADİKAL - ABD 'nin Güney Carolina Eyaleti'nde siyahların gittiği bir kiliseye saldırı düzenleyen ve 9 kişiyi öldüren Dylann Roof, hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmanın hakimi James Gosnell, ilk olarak öldürülen kişilerin yakınlarına söz verdi. Saldırıda 59 yaşındaki annesini kaybeden Anthony Thompson, sanık Roof'a "Seni affettim, ailem seni affetti. Ancak bu fırsatı tövbe etmen için kullanmanı isteriz" dedi.

Duruşmaya video konferans yoluyla bağlanan, öldürülenlerden 70 yaşındaki Ethel Lance'nin kızı da "Seni affettim. Canımı yaktın. Birçok kişinin canını yaktın" ifadelerini kullandı. Saldırıda büyük babasını kaybeden Alana Simmons da bu saldırının nefret yüzünden gerçekleştirildiğini belirterek, "Büyük babam ve diğer kurbanlar nefret yüzünden öldü. Düşmanlık kazanamayacak ve mahkemeye nefretin kazanamamasını sağladığı için teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

ABD'de kiliseye silahlı saldırı: Dokuz ölü

1 MİLYON DOLAR KEFALET BEDELİ

Duruşmadaki konuşmalar sırasında öldürülen kişilerin yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Duruşmanın hakimi, eyalet yasasına göre cinayet suçundan dolayı kefaleti mümkün olmayan Roof'a silah bulundurma suçundan dolayı 1 milyon dolar kefalet bedeli belirledi. Roof, 23 Ekim ve 5 Şubat 2016 tarihlerinde yeniden hakim karşısına çıkarılacak.

'Siyahsa terörist beyazsa deli'

'DÜNYAYI ELE GEÇİRMELERİNDEN KORKTUM'

Öte yandan, 21 yaşındaki Roof'un yeni bir ırk savaşı başlatmak istediği için bu eylemi gerçekleştirdiği belirtildi. Saldırganın oda arkadaşı Joey Meek, ABC News'a yaptığı açıklamada arkadaşının bu olayı 6 aydır planladığını belirtti. Meek, Roof'un ırk konusunda oldukça ayrımcı olduğunu ve herkesin hatırlayacağı bir olay gerçekleştirmek istediğini söyledi. Meek, arkadaşının kendisine "Siyahların dünyayı ele geçirmesinden korktum" dediğini aktardı. Meek'in bu konuda yetkilileri uyarmadığı da ortaya çıktı.

Güney Carolina eyaletinde 21 yaşındaki Dylann Roof'un, ülkenin en eski kiliselerinden biri olan Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne düzenlediği saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Roof, Kuzey Carolina'nın Shelby kasabasında yakalanmıştı. (Ajanslar)

Kilise katliamı bir hafta önceden belliymiş!