'Kim büyük bir lider'

'Kim büyük bir lider'
'Kim büyük bir lider'

Eski NBA yıldızı Dennis Rodman, gösteri takımı Harlem Globetrotters’ın iki üyesiyle birlikte hem belgesel çekimi hem de ‘basketbol diplomasisi’ için gittiği Kuzey Kore’de gösterdiği performansla, eski ‘haşarı’ günlerini aratmadı. Dünyanın en ‘içe kapalı’ ülkelerinden olan Kuzey Kore’nin ABD ’ye kafa tutmaktan çekinmeyen Devlet Başkanı Kim Jong-un ile Rodman’ın dostluğu da dünya basınının gündemindeydi.
Dennis Rodman dün Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’dan ayrılırken de, Kim ile aralarında filizlenen dostluğu mikrofonlarla paylaşmaktan çekinmedi. Rodman, dedesi kurucu lider Kim il-Sung ve babası Kim Jong-il’den sonra iktidarı devralan Kim Jong-un’a övgüler yağdırdı: “Kim tıpkı bu ülkeyi kendinden önce yöneten dedesi ve babası gibi büyük bir lider. Kim muhteşem bir çocuk . Çok dürüst. Karısını da çok seviyor.” Solucan (The Worm) lakaplı Rodman’ın, uluslararası basın için hâlâ gizemini koruyan Kim’in eşi Ri Sol-ju’n ile tanışmış olması da dikkat çekti. Kim’in Rodman’ı, basketbol maçından sonra bir araya geldikleri akşam yemeğinde eşiyle tanıştırdığı tahmin ediliyor.
Samimi poz verdiler
İkili perşembe günü de Harlem’in Kuzey Kore karmasıyla yaptığı basket maçını izlerken verdikleri samimi pozlarla dikkat çekmişti. Kim’in Dennis Rodman’a Coca-Cola ikram ettiği belirtilirken, eski NBA efsanesi de maçı izleyen kalabalığın önünde “ Hayat boyu arkadaşınım. Artık ömür boyu bir dostun var” diyerek Kuzey Kore liderine sarılmıştı. Bu arada maç da Dennis Rodman’ın ‘basketbol diplomasisi’ hedefine uygun olarak 110-110 berabere sonuçlandı. Dennis Rodman’ın bu açıklamalarıyla ülkesi ABD’de nasıl bir tepki alacağı ise merak konusu oldu.