Kim Jong-un ilk kez yurt dışı ziyareti yapacak

Kim Jong-un ilk kez yurt dışı ziyareti yapacak
Kim Jong-un ilk kez yurt dışı ziyareti yapacak
2011'de iktidara gelen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kızıl Meydan davetini kabul ettiği bildirildi.

RADİKAL - Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanya 'sına karşı İkinci Dünya Savaşı'nda elde ettiği zaferin 70'inci yılı kutlamaları için yaptığı daveti kabul ettiği belirtildi. Rus basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Kore'nin Çin'le soğuk ilişkilere rağmen, Rusya ile ilişkileri geliştirmek istediği vurgulandı. Kuzey Kore lideri Kim, 2011 sonunda iktidara gelmesinin ardından ilk kez bir yurt dışı ziyareti gerçekleştirmiş olacak.

TASS'a konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, İkinci Dünya Savaşı'nın yıl dönümü kutlamaları için Kuzey Kore lideri Kim'e davetiye gönderildiğini doğruladı. Kremlin danışmanı Yuri Uşakov da 22 Aralık'ta basına yaptığı değerlendirmede, “Pyongyang'dan ilk işaretler geldi. Kuzey Kore lideri büyük bir ihtimalle etkinliklere katılmak için Moskova'ya gelecek” bilgisini paylaşmıştı. Uşakov açıklamasında Hitler karşıtı cephede yer alan bir çok ülke liderinin de kutlamalara davet edildiğini ifade etmişti.

Putin, Kim Jong-un'u Moskova'ya davet etti


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un özel temsilcisi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Üyesi Choe Ryong Hae ile Kasım ayında görüşmüştü. Kremlin'den yapılan açıklamada özel temsilcinin Putin'e Kim Jong-un'un özel mesajını ilettiği belirtilmişti.

Rusya, 9 Mayıs'ta Nazi Almanya'sına karşı kazanılan zaferin 70'inci yılını Kızıl Meydan'da düzenlenecek törenlerle kutlayacak. Kızıl Meydan'da 2005'de düzenlenen 60'ıncı yıl törenlerine ABD , Fransa, Almanya, Japonya ve Çin liderleri katılmıştı. (CİHAN)