Kim Jong-un'dan tatbikat öncesi denetim

Kim Jong-un'dan tatbikat öncesi denetim
Kim Jong-un'dan tatbikat öncesi denetim
Kuzey Kore resmi haber ajansı, ülkenin lideri Kim Jong-un'un, ABD ile Güney Kore'nin ortak gerçekleştireceği tatbikatlar öncesi ordusunun askeri talimini denetlediğini bildirdi.

RADİKAL - Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore ile ABD 'nin bölgede yapacağı ortak tatbikatlar öncesinde Kuzey Kore topçu birliklerinin talimini denetledi. Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberine göre, "bir adaya saldırı ve adanın ele geçirilmesini" hedefleyen ve Kim tarafından denetlenen talim sırasında gemileri vurabilecek füzeler ve ağır silahlar kullanıldı.

Haberde, Güney Kore ile ABD'nin gelecek ay bölgede yapacağı askeri tatbikatların arifesinde yapılan ve ülkenin askeri gücünü sergileme amacı taşıdığı belirtilen talimden Kuzey Kore lideri Kim'in "çok tatmin olduğu" ve orduya "ABD'ye karşı savaşa hazır olun" çağrısında bulunduğu belirtildi.

Kuzey Kore 310 yeni slogan açıkladı

Kuzey Kore topçu birliklerinin taliminin, 2010 yılında Güney Kore sınırında Sarı Deniz'deki Yeonpyeong adasını bombalayan 4. Kolordu tarafından yapıldığına dikkat çekildi. Bombardımanda dört Güney Koreli ölmüştü. Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı da cuma günü yapılan talimde Çin yapımı füzelerin kullanıldığını bildirdi.

ABD ve Güney Kore, bölgede yapacakları tatbikatların savunma amaçlı olduğunu ve Kuzey Kore'ye saldırma niyetleri bulunmadığını açıklamıştı. (AA)

Kuzey Kore liderinden Obama'ya 'kuduz köpek' benzetmesi

Kim Jong-un'dan imaj değişikliği

Kuzey Kore'den ABD'ye: Felaketin yaklaşıyor