Kim'den ABD'ye ilk bomba

Kim'den ABD'ye ilk bomba
Kim'den ABD'ye ilk bomba
Kuzey Kore 2006 ve 2009'dan sonra 3. kez nükleer deneme yaptı. Kim'in 'ilk denemesinin', 'ABD'nin düşmanca tutumuna karşı düzenlendiği' açıklandı.

Kuzey Kore tam da ABD ’nin Güney Kore ile birlikte gözdağı vermek için bölgede düzenlediği askeri tatbikat sırasında tehditlere aldırmadan yeni bir füze denemesi yaptı. Dün Kuzey Hamkyung bölgesindeki Kilju kasabasında nükleer deneme alanı olarak bilinen yerde yerel saatle 11.57’de 4.9 şiddetinde sarsıntı yaşandı. Hemen ardından Kuzey Kore Resmi Ajansı, ülkenin ABD’nin düşman politikasına karşı ulusal güvenliğini korumak için üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Ajans 2006 ve 2009’daki denemelerden farklı olarak küçük ve hafif atom bombasının kullanıldığını, denemenin güvenli ve kusursuz olduğunu, çevreye zarar vermediğini savundu. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, denemenin ABD’nin tehditlerine verilen ilk yanıt olduğunu, uluslararası hukukun ihlal edilmediğini ve denemelerin daha güçlü şekilde süreceğini açıkladı.

Batı’dan tepki yağdı

Güney Kore Savunma Bakanlığı denenen bombanın 6 ila 7 kiloton gücünde olduğu tahmininde bulundu. Kuzey Kore’nin deneme planına ilişkin ABD ve Çin’i uyardığı belirtilirken Güney Kore ordusu alarma geçti.
Yeni Devlet Başkanı Kim Jong-Un liderliğindeki ilk nükleer denemeye dünyadan tepki yağdı. AB liderlerinden kınama mesajları eşliğinde yaptırımların arttırılması çağrıları gelirken, Beyaz Saray denemeyi ‘ABD’nin güvenliğini ve uluslararası barışı tehdit eden kışkırtıcı eylem’ diye niteledi. Başkan Barack Obama’nın ABD ve müttefiklerini savunmak için gereken adımları atma sözü verdiği vurgulandı. BM Güvenlik Konseyi acil toplanırken AB de pazartesi yeni yaptırımları müzakere edecek. NATO “Aralıktaki füze denemesiyle birlikte bu sorumsuz eylem uluslararası barış, güvenlik ve istikrara ağır bir tehdittir” açıklamasını yaptı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, BM’nin ilgili tüm kararlarının çiğnendiğini söyledi. Kuzey Kore Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’ndan (NPT) 10 Ocak 2003’te çekilmiş ve tesislerini UAEK denetimine kapatmıştı. Çin de nükleer denemeye kesinlikle karşı olduğunu açıklayıp sonuç alınamayan altılı görüşmelere dönülmesini istedi.