'Kimse bize kiminle silah ticareti yapacağımızı söyleyemez'

'Kimse bize kiminle silah ticareti yapacağımızı söyleyemez'
'Kimse bize kiminle silah ticareti yapacağımızı söyleyemez'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin silah ticareti yaptığı ülkeler ve yaşanan gerginlikler üzerine sert açıklamalarda bulundu.

Türkiye 'de kısa süre önce Rusya'dan hareketle Suriye'ye giden bir yolcu uçağının durdurulması ve içinden askeri müimat çıkması üzerine oluşan gerginlik üzerine konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin askeri ihracatını sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) sınırlandırabileceğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Novo-Ogoryova devlet başkanlığı konutunda düzenlenen Askeri-Teknik İşbirliği Komisyonu'nda, ülkesinin yabancı ülkelerle olan askeri-teknik işbirliği konularında açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın askeri ihracaktını sadece BMGK'nın sınırlandırabileceğini belirten Putin, “BMGK dışında hiçbir ülke , herhangi bir nedenle Rusya'ya kiminle ve nasıl ticaret yapması gerektiğini dikte edemez” değerlendirmesinde bulundu.

Putin ayrıca Rusya'nın tüm askeri anlaşmalarını yasal yönetimlerle gerçekleştirdiğini vurguladı.

BRICS ÜLKELERİYLE İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ve Vietnam'la askeri iş birliğini geliştireceklerine değinen Putin, Rus savunma sanayisinin gelişmesi için yabancı ülkelerle askeri iş birliği ve teknoloji transferi yapılması gerektiğini vurguladı.
Vladimir Putin, askeri-teknik iş birliği konularında Çin ve Hindistan'ın, Rusya'nın geleneksel ortağı olduğunu hatırlatırken, 1990'larda yaşanan duraksamaya rağmen, şu an gelinen notanın başarılı olduğunu ifade etti.  (AA)