Kimse terörist saldırı sanmadı

Kimse terörist saldırı sanmadı
Kimse terörist saldırı sanmadı

Londralılar askerin öldüğü yere çiçek bıraktı.

Haber: GÖKÇE AYTULU / Arşivi

Britanya’yı sarsan saldırının Türk tanığı Radikal’e konuştu. Londra’nın güneydoğusundaki Woolwich’te iki kişinin satır ve bıçaklarla bir İngiliz askerini öldürdüğü olayı görüp fotoğraflarını çeken Yusuf Kayalar, İngiltere doğumlu bir Türk. Woolwich’te futbol antrenörlüğü yapan Kayalar gördüklerini şöyle anlattı:
Olay olduğunda ben bir dakika uzaklıktaki kütüphanenin içindeydim. Herhangi bir silah sesi duymadım. Olanları daha net görmek için telefonla fotoğraf çektim. Herkes neler olup bittiğini anlamaya çalışırken, fotoğraf çekiyordu. Ben de birkaç kişiye sordum.
Olay yerine biraz daha yaklaştım ve hava ambulansı ayrılmaya başlarken bir fotoğraf çektim.Şüphelilerden birinin hava ambulansına konulmasına şahit oldum. Adam yaşıyordu. Olay meydana geldiği sırada hiç kimse bunun bir terör saldırısı olduğunu düşünmedi. Fakat 2-3 saat sonra Twitter ’da yorumlar yapılmaya başlandığında insanlar böyle düşünmeye başladı. Birkaç saat sonra olayın olduğu yere EDL (İngiliz Savunma Birliği) isimli ırkçı grup üyeleri geldi. Bunlar camiye ve Müslümanlara saldırmaya çalıştı ama tutuklandılar. Saldırı sonrasında Twitter’da da insanlar Müslümanları suçlamaya başladı. Bu saldırı İngiltere’de bir Müslüman olarak yaşamayı zorlaştırabilir. Maalesef bu yanlış hep yapılıyor.