Kimyasal imhanın ilk görüntüleri

Kimyasal imhanın ilk görüntüleri
Kimyasal imhanın ilk görüntüleri
Suriye'nin kimyasal stokunun imhası çalışmalarına dair ilk görüntüler yayımlanırken OPCW Başkanı Üzümcü "Şam işbirliği yapıcı" dedi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW), Suriye’deki kimyasal silahları imha işlemlerine ilişkin ilk görüntüler dün yayımlanırken, heyetin önümüzdeki günlerde 20 farklı bölgeyi ziyaret edeceği açıklandı. Suriye devlet televizyonunda yayımlanan görüntülerde, adı açıklanmayan bir bölgedeki kimyasal silah deposunda çalışma yapan BM ve OPCW uzmanlarının silahları etkisiz hale getirmek için savaş başlıklarını fünyelerle söktükleri görüldü. OPCW Başkanı Ahmet Üzümcü ise “Suriyeli yetkililer oldukça yapıcı bir işbirliği gösteriyor” diyerek Şam rejimini övdü. 

OPCW ateşkes istedi

Bilgilendirme toplantısı düzenleyen Üzümcü, ‘1 Kasım’a dek kimyasal silah üretim tesislerinin ve 2014 ortasına dek de tüm kimyasal silah materyallerinin imhasına’ dair mühletlerin ise ‘gerçekçi olmadığını’ söyledi. “Çoğu şey sahadaki duruma bağlı. Bu yüzden taraflardan yapıcı olmalarını istedik” diyen Üzümcü, bu mühletlere uyulabilmesi için ‘geçici ateşkesler ilan edilmesi’ çağrısı yaptı: “Geçici ateşkesler ilan edilebilirse bu hedefler gerçekleştirilebilir.”

ABD , Esad’a ‘terörist’ demedi

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, kimyasal tasfiye anlaşmasına uyduğu için övdüğü Suriye lideri Beşşar Esad’ı ‘devlet terörü estiren bir terörist’ olarak niteleyen Başbakan Tayyip Erdoğan ’a da Washington’dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Şam’ın BM Güvenlik Konseyi tasarısı bağlamında yerine getirmesi gereken sorumluluklarının olmasının, Esad’a siyasi meşruiyet bahşedildiği anlamına gelmediğini vurgulayarak Kerry’nin sözlerine açıklık getirmeye çalıştı. “Esad’ın meşruiyetini yitirdiği ve gitmesi gerektiğine dair pozisyonumuz değişmedi” diyen Harf, Erdoğan’ın ‘terörist’ tanımlamasına ilişkin soru üzerine ise “Esad meşruiyetini kaybetti. Esad, 100 binin üzerinde insanı öldüren zalim bir diktatör ve gitmesi gerekiyor” dedi. Harf, “Esad’ı terörist olarak görüyor musunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bu terimi kullanmayacağım. Ama onun ne kadar kötü bir insan olduğu, halkına karşı ne kadar yıkıcı bir lider olduğu ve yönetmek için hiçbir meşruiyetinin bulunmadığını tanımlamak için kitaplardaki her terimi kullanabilirim.”