Kimyasal rotası belli oldu

Kimyasal rotası belli oldu
Kimyasal rotası belli oldu
Suriye'deki kimyasal silah stokları Lazkiye Limanı'ndan, önce başka bir ülkenin limanına oradan da silahları imha edecek ABD gemisine taşınacak.

Suriye 'nin kimyasal silah stoklarının Lazkiye Limanı'ndan başka bir ülkeye, bu ülkeden de imha için hazırlanacak ABD gemisine taşınacağı açıklandı. BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) adına Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası heyeti başkanı Sigrid Kaag, BM Güvenlik Konseyi'ne konuya ilişkin bilgi verdi. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Kaag, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasında üçüncü aşama olan 'kimyasal cephanenin ülke dışına çıkarılması' aşamasına geçtiklerini söyledi.

Cephanenin eğitimli Suriyeliler tarafından paketlenip mühürlendikten sonra liman kenti Lazkiye'ye götürülmesinin planlandığını kaydeden Kaag, paketlerin buradan bazı BM üyesi ülkeler tarafından sağlanacak ticari gemilerle alınarak başka bir limana götürüleceğini, buradan da cephaneyi imha edecek ABD gemisine ulaştırılmasının planlandığını anlattı.

Kaag, kargoyu Lazkiye Limanı'ndan alacak ticari gemileri hangi ülkelerin sağlayacağı, kargonun önce hangi ülkenin limanına götürüleceği ve cephanenin imha edileceği yere ilişkin ise bilgi vermedi.

"Her şeyden önemlisi Suriye'nin güvenlik koşulları" diyen Kaag, BM Güvenlik Konseyi kararında belirtilen sürede misyonun tamamlanmasının Suriye'deki güvenlik koşullarının elvermesine bağlı olduğunu vurguladı. Lazkiye Limanı'nın Suriye hükümeti tarafından belirlendiğini ifade eden Kaag, cephanenin buraya güvenli biçimde nakliyesinin sorumluluğunun hükümette olduğunu dile getirdi. Kaag, heyetin uluslararası standartlarda güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için daha fazla mali kaynağa ihtiyaçları olduğunu da belirtti.

BMGK kararına göre kimyasal cephanenin bu yıl sonuna kadar ülke dışına çıkarılması, gelecek yıl ortasına kadar da Suriye'nin tüm kimyasal silah sistemlerinin ve cephanelerinin imha edilmesi gerekiyor. (AA)