Kıptiler ve kadınlar var, İslamcılar yok

Kıptiler ve kadınlar var, İslamcılar yok
Kıptiler ve kadınlar var, İslamcılar yok

Ordunun atadığı Başbakan Hazım El Biblavi liderliğindeki geçici hükümetin önceki gün yemin ettiği Mısır’da, liberal ve teknokrat isimlerin çoğunlukta olduğu 33 bakanlı yeni kabine, Kıpti ve kadın üyelerinin yanı sıra devrik lider Muhammed Mursi’nin bakanlarını içermesiyle dikkat çekti. Ancak geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un kapsayıcı bir hükümet kurmak için çaba harcadıklarını ve İslamcı gruplara da görev vermeye hazır olduklarını söylemesine rağmen Müslüman Kardeşler ile darbeye destek veren Selefi Nur partisi kabinede yer almadı.
Darbenin mimarı olan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Sisi, yeni kabinede aynı zamanda Birinci Başbakan Yardımcılığını üstlendi. Sisi ile birlikte Mursi kabinesinden görevini koruyan 7 isimden biri de İçişleri Bakanlığı koltuğunu koruyan Muhammed İbrahim oldu. Dışişleri Bakanlığı’na 1999-2008’de eski ABD Büyükelçisi olan nükleer silahsızlanma uzmanı Nebil Fehmi atanırken, ilgi çeken bir nokta da geçici yönetimin ‘ Adalet Bakanlığı’nı yeniden adlandırılmasıydı. Yeni ismiyle ‘Adalet ve Uzlaşma Bakanlığı’na deneyimli hâkim Muhammed Emin Mehdi atandı. Geçici yönetimin bu adımla, ‘25 Ocak devriminde eylemcilerin öldürülmesinden sorumlu olanların yargılanması ve toplumsal uzlaşma sağlanması’ taleplerine hitap etmek istediği yorumu yapıldı.
Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nı üstlenen Munir Fakri Abdil Nur’la birlikte 3 Hıristiyan’ın yer aldığı kabine, Kıptilerin ve kadınların ilk kez 2’den fazla koltuk almasıyla da tarihe geçti. 3 kadın üyeden biri Çevre Bakanlığı’na getirilen Kıpti bürokrat Leyla Raşid İskender Said oldu. Sağlık Bakanı Maha el Rabat ile Enformasyon Bakanı Derye Şerifeddin, bakanlı üstlenen diğer kadın bürokratlardı. Muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden üç kişi de kabinede yer alırken, bunlardan biri Başbakan Yardımcısı ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nı üstlenen Ziyad Behaeddin oldu. Eski Ulaştırma Bakanlığı Danışmanı Ahmed Sultan’ın Ulaştırma Bakanlığı’nı reddiyle bu koltuk boş kalırken, İdari Kalkınma Bakanlığı’na getirilmesi beklenen Ahmed Derviş kabinede yer almadı. 

İhvan ve Nur Partisi tanımadı

Müslüman Kardeşler, “Bu, gayrimeşru bir hükümet ve başbakan” açıklaması yaparak Biblavi kabinesini tanımadıklarını açıkladı. Nur da, geçici hükümeti ‘kapsayıcılıktan uzak olup devrik hükümetin hatalarını yinelemekle’ eleştirdi.