Kirchner gitti: Sağ yönetimin ihanet ettiğini düşünürseniz sokaklara çıkın

Kirchner gitti: Sağ yönetimin ihanet ettiğini düşünürseniz sokaklara çıkın
Kirchner gitti: Sağ yönetimin ihanet ettiğini düşünürseniz sokaklara çıkın
Sekiz yıllık başkanlık döneminin ardından seçimi sağcılara kaybeden Arjantin devlet başkanı Cristina Kirchner Başkanlık Sarayı önünde toplanan binlerce üzgün taraftarına hitap etti: "Yeni merkez sağ yönetimin size ihanet ettiğini düşünürseniz sokaklara çıkın."

RADİKAL – Arjantin’de 8 yıllık başkanlık süresi sona eren Cristina Fernandez de Kirchner, Buenos Aires kentinde yaptığı duygusal bir konuşmayla destekçilerine veda etti. Kirchner, "Yeni merkez sağ yönetimin size ihanet ettiğini düşünürseniz sokaklara çıkın" dedi.

Kirchner, Başkanlık Sarayı önünde toplanan binlerce kişiye yaptığı konuşmada, başkanlık icraatlarını savundu.

Arjantin'de geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçimlerini merkez sağın muhafazakar adayı Mauricio Macri kazanmıştı. Bugün yemin edip görevine başlayacak olan Macri'yi bekleyen sorunların başında yüksek enflasyon ve ülkedeki döviz rezervinin azlığı var.

Macri ülkede yeni bir değişim ve uzlaşı dönemi vaat etmişti. Yeni başkan ile yemin töreninin yeri konusunda tartışan Kirchner törene katılmayacak.

Cristina Kirchner ve 2010 yılında hayatını kaybeden eşi Nestro Kirchner, Arjantin'i 12 yıl boyunca yönetti.

Kirchner, sosyal yardımları artırması, bazı şirketleri millileştirmesi ve eşcinsel evliliği gibi yeni sosyal hakları tanıması nedeniyle toplumun bir kesiminin büyük saygısını kazanmıştı. Karşıtları ise Kirchner'i "müdahaleci politikaları ile Güney Amerika'nın 3. büyük ekonomisini tıkamakla" suçluyordu.

Ülkenin en zengin isimlerinden birinin oğlu olan yeni başkan Mauricio Macri, 2007'den bu yana da Buenos Aires Belediye Başkanlığı'nı sürdürüyordu.

İşadamı Macri, 1995-2007 arasında Boca Juniors Spor Kulübü'nün başkanlığını da yürütmüştü.