Kirchner hakkındaki davaya ret

Kirchner hakkındaki davaya ret
Kirchner hakkındaki davaya ret
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'in İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlandığı dava dilekçesi federal mahkeme tarafından reddedildi.

RADİKAL - Arjantin'de federal mahkeme , Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'in 1994'teki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada İran ile gizlice anlaşmaya varmakla suçlandığı dava dilekçesini reddetti. Yargıç Daniel Rafecas, dava dilekçesinin soruşturma açılmasını gerektirecek asgari koşulları sağlamadığını belirtti.

Dava dilekçesi, 19 Ocak'ta evinde ölü bulunan savcı Alberto Nisman'ın yürüttüğü soruşturmayı devralan federal Savcı Gerardo Pollicita tarafından federal mahkemeye sunulmuştu.

Savcı, Nisman'ın ölümünde cinayet ihtimalini soruşturacak

Arjantin'de Savcı Nisman, eski Devlet Başkanı Nestor Kirchner tarafından 10 yıl önce, 1994'te Arjantin- İsrail Derneğine düzenlenen ve 85 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyı araştırmakla görevlendirilmişti. Arjantin Devlet Başkanı Fernandez de Kirchner'i, "Tahran ile ticari ilişkilerin zarar görmemesi için 1994'teki saldırının İranlı zanlılarını aklamaya söz vermekle" suçlayan Nisman, parlamentoda yapılacak kapalı oturumda soruşturmayla ilgili bilgi vermesinin beklendiği 19 Ocak gününün sabahında evinde ölü bulunmuştu. (AA) 

Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma açıldı

Arjantin istihbarat servisini feshetme kararı aldı