Kirchner ve Putin video konferans yöntemiyle görüştü

Kirchner ve Putin video konferans yöntemiyle görüştü
Kirchner ve Putin video konferans yöntemiyle görüştü
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

RADİKAL - Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 130. yıl dönümünde video konferans yöntemiyle görüştü. Olivos'taki devlet başkanlığı konutu ile Kremlin arasında gerçekleştirilen bağlantıda Kirchner, Buenos Aires-Moskova ilişkilerini "dünyanın örnek aldığı bir model" olarak niteledi.

Kirchner, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, Arjantin'in borçlarının yeniden yapılandırılmasına dair sunduğu tasarıya Rusya'nın verdiği desteği hatırlattı. İki lider de Arjantin'in borçları konusunda "akbaba fonları" olarak nitelendirilen anlaşmaya yanaşmayan alacaklı tahvil sahibi kreditörler konusunda Birleşmiş Milletler'de gösterilen ortak tutumu övdü.

ABD'den Irak'a: Ya biz ya Rusya

'DOSTLUK VE KARŞILIKLI SAYGI'

Ayrıca Kirchner, önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimlerini kazanacak ismin de iki ülke arasındaki bu entegrasyonu güçlendirmeye devam edeceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin de Arjantin ve Rusya arasındaki ilişkiyi "dostluk ve karşılıklı saygı" ifadeleriyle tanımladı.

Times: Kürtlerin Rusya'yla yakınlaşması ABD'yi telaşlandırdı

Hidroelektrik enerji üretimi, hidrokarbon çıkarma ve ekonomik faaliyet alanlarında stratejik entegrasyonun geliştirilmesi için Arjantin hükümeti tarafından sunulan fırsat nedeniyle memnuniyetini dile getirdi. Putin iki ülke arasında hidrokarbon çıkarımı, hidroelektrik santral inşası ve petrol çıkarma malzemeleri üretimi alanlarında ortak projeler yürütüldüğünü belirtti.

PYD: Rusya çözümden yana, Putin'in Esad'la görüşmesi normal

'AYNI POLİTİKALARIN SÜRMESİNİ UMUT EDİYORUZ'

BM ve G20'de iki ülke arasındaki işbirliğini süreceğini vurgulayan Putin, 25 Ekim'deki seçimler sonrasında aynı politikaların sürmesini umut ettiğini dile getirdi.

Putin ayrıca, iki ülke arasındaki sağlam ikili ilişkileri överek Rusya için Arjantin'in bölgedeki ana ortak konumunda olduğunu söyledi. İki lider arasındaki son görüşme, Nisan ayında Kirchner'in Moskova ziyaretinde gerçekleşmişti. Resmi ziyaret sırasında iki ülke arasında birçok enerji anlaşması imzalanmıştı. (AA)

Putin Kral Salman'la görüştü

Esad Moskova'ya nasıl ulaştı?