Kırgız hükümeti Rusya'dan asker istedi

Kırgız hükümeti Rusya'dan asker istedi
Kırgız hükümeti Rusya'dan asker istedi
Kırgızistan'da iki günden bu yana devam eden etnik çatışmalarda 50 kişi hayatını kaybederken, geçici hükümet "ülkede işlerin kontrolden çıktığını" ifade ederek, Rusya'dan asker talep etti.

Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev’in nisan ayında bir halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından Kırgızistan’da sular durulmuyor. Ülkenin en büyük ikinci şehri Oş’ta Kırgız ve Özbekler arasında perşembe gecesinden bu yana devam eden çatışmalarda en az 50 kişi öldü, yaklaşık 700 kişi de yaralandı.

Geçici Kırgız hükümetinin Roza Otunbayeva, bugün yaptığı açıklamada, "işlerin kontrolden çıktığını" belirtti. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e bir mektup gönderdiğini söyleyen Otunbayeva, Moskova'dan asker talep ettiğini açıkladı.

Otunbayeva, "Durumun kontrol altına alınması için dışarıdan asker desteğine ihtiyacımız var. Bunun için Rusya'dan yardım istedik" diye konuştu. Ajanslar bölgede silahlı çatışmaların şiddetlendiğini belirtirken, devlet televizyonundan yayımlanan görüntülerde, Oş kentinden dumanların yükseldiği görülüyor ve sürekli otomatik silah sesleri duyuluyor.

Eski Sovyet ülkelerinden Kırgızistan'da geçici hükümet dün, devrik lider Bakıyev'in kalelerinden Oş'taki olayların büyümesinin ardından bölgede olağanüstü hal ilan etmişti.

ABD ENDİŞELİ
Güneydeki Oş şehrinde yaşanan kargaşa Rusya, komşu ülke Çin ve özellikle Kırgızistan'ın kuzey bölgesindeki Manas'ta bir askeri üsse sahip olan ABD'de büyük endişeye yol açtı. ABD, Oş'tan yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta bulunan Manas üssünü Afganistan'a asker sevkiyatı ve lojistik destek için kullanıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley dün, Kırgızistan'daki gelişmeleri yakından izlediklerini ve Kırgız hükümetiyle irtibat halinde olduklarını bildirmişti (aa)