Kırgızistan-Özbekistan sınırında gerginlik: 1 Özbek askeri ölü

Kırgızistan-Özbekistan sınırında gerginlik: 1 Özbek askeri ölü
Kırgızistan-Özbekistan sınırında gerginlik: 1 Özbek askeri ölü
Kırgızistan'ın güneyindeki Celalabad vilayetinde Kırgız-Özbek sınırında iki ülke askerleri arasında çıkan çatışmada, Özbekistanlı bir askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

BİŞKEK – Kırgızistan’ın güneyindeki Celalabad vilayetinde Kırgız-Özbek sınırında iki ülke askerleri arasında çıkan çatışmada, Özbekistanlı bir askerin hayatını kaybettiği bildirildi. Çatışmada bir Özbek asker ise yaralandı. İki ülke arasında yeni bir gerilime neden olan çatışmanın, bugün sabah saat 10.30 dolayında yaşandığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırgızistan Sınır Koruma Birliği, olayın Özbek sınır koruma muhafızlarının Kırgızistan sınırını ihlal etmeleri üzerine yaşandığını ileri sürdü. Celelabad vilayetinin Aksı ilçesinin Ceti Sagara mevkiinde yaşanan çatışmanın, Kırgız sınır koruma muhafızlarının sınırı ihlal ettiği iddia edilen Özbek sınır koruma muhafızlarının uyarması üzerine önce sözlü sataşmaya, ardında sıcak çatışmaya dönüştüğü belirtildi. Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Tokon Mamıtov, konuyla ilgili henüz Özbek tarafıyla bir temasın kurulamadığını ve Özbekistan tarafından herhangi bir açıklamanın da yapılmadığını söyledi. Çatışmada ölen ve yaralan Özbek askerinin daha sonra olay mahalline gelen diğer Özbek sınır koruma askerleri tarafın çatışma bölgesinden alınarak götürüldüğü aktarıldı. 


CİHAN 


Bağımsızlıktan bugüne çizilemeyen sınır 
Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden iki ülke arasında kesin sınırın belirlenmesi konusunda anlaşmaya varılamadığı için sık sık çatışmalar yaşanıyor. Kommersant gazetesinin haberine göre Kırgızistan ve Özbekistan arasında sadece 2008 yılında 21 silahlı çatışma yaşandı. 2009’da Kırgız sınırını geçen özel askeri birliğe bağlı 40 Özbek asker Kırgız köylerini aradı.17 Temmuz 2012’de yaşanan çatışmada bir Özbek bir de Kırgız askeri öldü. Bu yılın Ocak ayında açılan ateş sonucu sivil bir Kırgız vatandaşı yaşamını yitirdi.

Çatışmalar sadece sınırda kalmıyor, Kırgızlar ve Özbekler arasında etnik çatışamaya da dönüşüyor. Etnik çatışmalar Haziran 1990’da yaşanmış ve her iki taraftan toplam 1.200 kişi hayatını kaybetmişti. Kırgızistan’da Haziran 2010’da Özbek azınlığa yönelik saldırılarda da resmi rakamlara göre 438 kişi ölmüş, binlerce kişi yaralanmış ve göç etmek zorunda kalmıştı. Rus Interfax Ajansı’na konuşan Celalabat’taki Özbek cemaatinden sözcüleri, sadece bu kentte 700 yakın can kaybının olduğunu iddia etmişlerdi.


  ETİKETLER:

  Asker

  ,

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  İddia

  ,

  İlan

  ,

  göç

  ,

  ülke

  ,

  sivil

  ,

  Resmi

  ,

  koruma

  ,

  öldü

  ,

  sıcak