Kırım Tatarları, Poklonskaya'dan 'Cemilev'e karşı koruma istedi'

Kırım Tatarları, Poklonskaya'dan 'Cemilev'e karşı koruma istedi'
Kırım Tatarları, Poklonskaya'dan 'Cemilev'e karşı koruma istedi'
Kırım Başsavcısı Natalya Poklonskaya, Facebook'tan 'Kırım Tatar topluluğu temsilcileri bana başvurarak, Tatar meclisinin eski liderleri Cemilev ile Çubarov'un zarar verici açıklamalarından onları korumamı istedi' açıklamasında bulundu.

RADİKAL - Kırım Tatar topluluğu temsilcileri, Kırım Başsavcısı Natalya Poklonskaya'dan ‘Bizi eski Meclis liderleri Mustafa Cemilev ve Rıfat Çubarov'dan koruyun' talebinde bulundu. Gelişmeyi Facebook hesabından duyuran Poklonskaya, Kırım Tatarları topluluğu tarafından kendi adına hazırlanan dilekçenin Ankara 'da düzenlenen Dünya Kırım Tatar Kongresi sırasında eline ulaştığını açıkladı. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Başsavcı, "Kırım Tatar topluluğu temsilcileri bana başvurarak, Tatar meclisinin eski liderleri Cemilev ile Çubarov'un zarar verici açıklamalarından onları korumamı istedi. Bu kişilerin kendilerini artık rahat bırakmasını istiyorlar" dedi.

‘SAHTE LİDERLER ARTIK TATARLARI KIZDIRIYOR'

Kırım Tatarları'nın kendisinden daha önce de aynı talepte bulunduğunu vurgulayan Poklonskaya, "Kırım Tatarları, Çubarov ve Cemilev'i kabul etmiyor. Aksine bu sahte liderler, yaptıklarıyla artık Kırım Tatar halkını kızdırıyor" ifadelerini kullandı.

Ankara'da 1-2 Ağustos 'ta düzenlenen Dünya Kırım Tatar Kongresi'ne, Ukrayna Devlet Başkanlığı Kırım-Tatar ilişkilerinden sorumlu yetkilisi Mustafa Cemilev ile Ukrayna milletvekili Rıfat Çubarov da katılmıştı. 

'İÇ SORUNLAR İÇERİDE ÇÖZÜLMELİ'

Poklonskaya, Kırım yönetimi ve Rusya 'nın büyük tepkisi çeken Kongre hakkında, "Kırım Tatarları, sorunlarının dışarıdan çözülmesine ihtiyaç duymuyor. İç sorunlar, içeride çözülmeli. Bu sorunlar diğer ülkelerin işi değil. Ankara'daki Kongre'nin, Kırım'da yasa ihlallerinin yapıldığına dair kılıf hazırlamak için tamamen planlı ve özel olarak düzenlenmiş bir durum olduğunu düşünüyorum" demişti.