Kırmızı alarm

Kırmızı alarm
Kırmızı alarm

Öğretmen Jonathan Sandler, iki oğlu Gabriel ve Arieh ile 7 yaşındaki Myriam Monsonego adlı öğrencinin naaşları dün İsrail e gönderildi. Fotoğraflar: AP

Fransa, Arap asıllı askerlerden sonra Yahudileri hedef alan motosikletli saldırgan için görülmemiş önlemler aldı. Polise olağanüstü yetkiler verildi.
Haber: AHMET İNSEL / Arşivi

PARİS/ LE MONDE-LIBERATION
Fransa’da son 10 günde düzenlenen 3 saldırıda aynı silah ve motosikletin kullanılması üzerine polis ‘hayalet sürücü’ avına çıkarken ülke tarihinde ilk defa ‘kırmızı alarm’ durumuna geçildi. Toulouse’da önceki gün Yahudi okulunda bir öğretmen, iki oğlu ve 7 yaşında bir çocuğu öldüren silahlı kişinin bulunması için seferber olan polise vatandaşların günlük hayatlarına müdahale etme, toplu taşıma araçlarının seyrini değiştirme, okulları kapatma yetkisi verildi. Askeri birliklerin devriye gezmesi de öngörüldü. 11 Mart’ta Toulouse’da Afrika kökenli bir askerin, 4 gün sonra Montauban’da 3’ü Arap asıllı 4 askerin öldürülmesinin ardından önceki gün de Yahudi okuluna saldırı düzenlenmesi üzerine azınlıkların hedef alındığı ihtimali öne çıkınca Müslüman ve Yahudi okullarına koruma tahsis edildi. Okullarda kurbanlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Müslüman ve Yahudi temsilcilerini kabul eden Sarkozy, saldırının ‘Yahudi karşıtı’ olduğunu belirtip Sosyalist rakibi François Hollande ile birlikte seçim kampanyasına ara verdi. 

‘Saldırganın kamerası var’
İçişleri Bakanı Claude Gueant bir görgü tanığına dayanarak silahlı kişinin belden ve omuzdan bağlı portatif kamera ile saldırıyı görüntülemiş olabileceğini söyledi. Gueant, soruşturmanın Neo-Nazi fikirlerinden ötürü ordudan ihraç edilmiş ve intikam almayı düşünen askerler üzerinde yoğunlaştığını belirtti. Kurbanların naaşları İsrail’e gönderilirken Müslümanlar ve Yahudiler pazar günü Paris’te sessiz yürüyüş düzenleme kararı aldı. ‘ 

Ashton kızdırdı
AB Dışişleri Temsilcisi Catherine Ashton’un Toulouse’da, temmuzda Norveç’te ve Gazze’de hep çocukların öldüğünü belirterek kurduğu paralellik İsrail’i kızdırdı. Başbakan Benyamin Netanyahu “Kasıtlı katliam ile cerrahi savunma eylemlerini kıyaslamak beni öfkelendiriyor” dedi.

Fransa’ya özgü ırkçılık

AHMET İNSEL
ANALİZ
Fransa’daki saldırılar ırkçı. Saldırılar hem Arab’a hem Yahudi’ye nefreti gösteriyor. Fransa açısından klasik bir nefret. Hem Araplar hem Yahudilere aynı kini ifade ediyorsa, burada Fransa’ya özgü aşırı sağ dinamikleri görmek lazım. Arap ve Yahudi nefreti her zaman yan yana gelmez. İkisini de aynı kefeye koyan girişim Fransa’da aşırı sağın spesifik özelliğidir. Almanya’da bunu bulamazsınız. Başka ülkelerde Araplara olan nefret göçmen işçilere yöneliktir, burada etnik sebeplere yönelik. Beyaz insanın kendi toprakları olarak addettikleri Cezayir’den çıkmak zorlarına gidiyor. Durum aşırı sağın, Fransa’nın sömürgelerini kaybetmiş olmasını sindirememiş olmasıdır. Yahudi nefreti kadim bir nefrettir.