Kızıl Meydan'da Lenin'in 139. yaşı kutlandı

Kızıl Meydan'da Lenin'in 139. yaşı kutlandı
Kızıl Meydan'da Lenin'in 139. yaşı kutlandı
Ruslar, Sovyet Devrimi'nin lideri Vladimir İlyiç Lenin'in 139'uncu doğum yıldönümünde Kızıl Meydan'a çıktı


MOSKOVA - Rus komünistler, Sovyet Devrimi’nin lideri Vladimir İlyiç Lenin’in 139’uncu doğum yıl dönümünü Kızıl Meydan’da kutladılar ve Lenin’in mozolesinin meydandan kaldırılması yönündeki her girişime karşı direneceklerini açıkladılar.
Rusya Komünist Partisi lideri Gennadiy Züganov, beraberinde yüzlerce kişiyle birlikte geldiği Kızıl Meydan’daki Lenin’in mozolesine çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu.
Lenin’in "insanoğlunun tarihini" değiştirmedeki rolünü öven Züganov, Lenin’in siyaset ilkelerinin uygulanması halinde ekonominin mevcut küresel krizden kurtarılacağını savundu. Züganov, Lenin’in mozolesinin Kızıl Meydan’dan kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara da değinerek, naaşı mozoleden çıkarmaya niyetlenecek herkese "uygun bir karşılık" verileceğini söyledi. Hükümetten büyük şirketleri destekleme yerine yoksullara daha fazla fon ayırması çağrısında bulunan Züganov, "Yetkililer, hala varlıklarını borsalarda kaybeden bankalara para aktarıyor" diye konuştu.
Rusya’da yapılan anketler, halkın 3’te 2’sinin Lenin’in mozoleden çıkarılıp gömülmesini istediğini belirtirken, Rus Ortodoks Kilesi de defalarca, 1924 yılında mumyalanarak mozoleye konan Lenin’in geleneksel şekilde gömülmesi gerektiğini açıklamıştı.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 2001 yılında Devlet Başkanlığı görevi sırasında Lenin’in naaşının mozoleden çıkarılmasına iç barışı bozabileceği gerekçesiyle karşı olduğunu söylemişti. Putin’in selefi eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Lenin’in mozoleden çıkarılıp gömülmesine çalışmış ancak Rus komünistlerin şiddetli muhalefeti yüzünden bu isteğini hayata geçirememişti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/93264293264213

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  son sözü sosyalizim söyleyecek - lawwina

  direncin çiçeklerini açtığı yerde kapanmaz asla yaşanan defter..çünkü tarihin en güzel yerinde son sözü hep direnenler söyler.zafer senin olacaktır lenin .yarın güneşin doğacağına inandığım kadar eminim buna..bilimin ilerleyişi sosyalizmin gelişi kaçınılamaz..

  Büyük İnanlık - zaifegül

  Bugün hala dimdik ayakta Lenin Marxın öğretileri ile yaşamış büyük insanlığa proleteryaya bu öğretilerden aktarmış Kapitalizmin aşaması hiçbir vakit sönmeyecektir o her dibe vurduğu anda yeni sömürü planları ile ilerler yeni sömürü alanları yaratarak aslında farkında olmadan prolertyayı yaratır ve bu proleterya her gün yeni sömrürü altında ezildiğini fark edip örgütlü işçi sınıfını yaratacaktır der. 1905 ekim devrimi ve arkasından gelen 1917 Ekim devriminde bunu defalarca dile getiren büyük usta Lenin Bugün içinde bunu belirtmiştir ve kapitalizim gittikçe kendine yeni sömürü alanları yaratıyor her yarattığı sömürüde sırtımıza bıçak gibi saplanıyor karına kar katıp parayı sermayeye aktaran kapitalizm den tek kurtulmanın yolu olan proleterya iktidarı için Lenin öğretilerine saygı duymak 139. yaşını anmak hem prolerya hemde koministler çin onurdur yaşasın lenin . Ayrıca kafası kıtlıkla çalışan okur nbib rusyanın kominist olduğundan kimse bahsetmiyor o kapitalist ve emperyalist bir ülke ama hep dinamiklari ile de güçlü bir sosyalaist geleneği var burda hiçbir zaman kominizme geçiş yaşanmamıştır ve bu insanların ömrü ancak bize değerli öğretiler bırakacak kadar az yaşamıştır ve insanlığın tarihi için hiç sönmeyecek öğreti bırakmışlardır senin gibi kapitalist yaşamyı seven özel mülkiyeti savunan birini bunu anlaması zor.. sana bir kez daha tafsiye ederim Marx'ın kapitalini okumanı anlaman içinde en az bir yıl geçmeli o kadar kolay bir kitap değil magazin değil hayat grçek bir sömürü anlaman için basit bir açıklama bu kitabı okuman içinde en az yüz kitap okumalısın en azından marx'ın Engels'in ve Lenin'in hayatlarını bir oku derim ne yapmışlar ne etmişler,ne anlatmışlar ne zorlu ve erdemli bir hayat seçmişler...

  lenin'in işaretiyle ayaklandı partizan.... - ahriman

  kıtlıkta ve soğuklarda şehirde tarlalarda lenin'in işaretiyle ayaklandı partizan beyazların elinde kalan son kıyıya varmak için dağlardan ve ovalardan ilerledi partizan kan ve can bedeli bu zafer dokuzyüzonyedilerde karlarda ve fırtınada sovyeti kurtardılar beyaz ordu'yu yenerek ezerek atamanları bitirdiler bu savaşı denizin kıyısında... bir lenin daha gelse...

  devrim yapmayi duydukta nasil yapilacagini ögrenemedik - omtas

  devrim yapmak icin rus halkindan daha cok sebebimiz var, biraz tembeliz, sorun burada

  ŞİMDİLİK RUSYA DA KATİLALİST - yok3

  O nedenle, Lenin'in durumu karışık! Ayrıca, Rusya iyi bir kapitalist olmaya da çalışıyor. Umarım ve dilerim başarırlar. Batılılara mutlaka karşıt gerek. Karşıt. Onlara dur diyebilecek bir karşıt.

  bütün meydanlar kızıl olsa - mevlüt arslan

  iyiki doğdun lenin..iyiki doğdun işci sınıfının önderi..kızıl meydana bin selam

  ... - dogan_23

  Büyük Lenin'in doğum günü kutlu olsun. Kalbimiz sizinle.