Kızılay ve Akut Japonya´ya gitti

Kızılay ve Akut Japonya´ya gitti
Kızılay ve Akut Japonya´ya gitti
Japonya'nın kuzeyinde meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem ve yaşanan tsunami sonrası Türk Kızılay'ı ve AKUT'un öncü birlikleri incelemelerde bulunmak üzere Japonya'ya gitti.

İSTANBUL -Türk Kızılayı ile Arama Kurtarma Derneğinden (AKUT) 3 kişilik öncü ekip, deprem ve tsunami felaketinin yaşandığı Japonya’da çalışmalarda bulunmak üzere bölgeye gitti.

Türk Kızılayı’ndan Sinan Derindere ve Gökhan Dilmaç ile AKUT’tan Murat Harun Öngören, THY’ye ait uçakla Tokyo’ya hareket etti.

Derindere, ekibin hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde Japonya’da meydana gelen depremi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi.

Sinan Derindere, Japon Kızılhaçı ile beraber yapılan görüşmeler neticesinde gelen davet ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali’nin talimatıyla bölgede durum ve ihtiyaç değerlendirmesi yapacaklarını kaydetti.

Yarın öğle saatlerinde Japonya’ya ulaşacaklarını ve Türk Büyükelçiliğiyle irtibata geçtikten sonra Tokyo’daki Kızılhaç merkezine gideceklerini, oradan da 300 kilometre uzaklıktaki, tsunamiden en çok etkilenen bölgeye geçeceklerini belirten Derindere, öncelikli olarak beslenme ve acil barınma ihtiyaçlarının karşılanması için çalışacaklarını kaydetti.

AKUT’tan Murat Harun Öngören de Türk Kızılayı’ndan iki görevliyle birlikte bölgede keşif çalışması yapacaklarını ifade etti.

Öngören, tsunaminin gerçekleştiği en yakın bölgeye ulaşmaya çalışacaklarını ve bir durum değerlendirmesi yapacaklarını sözlerine ekledi.

İHH’DAN 5 KİŞİLİK EKİP
Öte yandan, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfından 5 kişilik arama-kurtarma ve acil yardım ekibi de depremden zarar görenlere yardım etmek amacıyla bu gece yarısı Japonya’nın Osaka kentine hareket edecek.

Atatürk Havalimanından THY’ye ait uçakla Osaka’ya gidecek ekip hakkında bilgi veren İHH Başkanvekili Yaşar Kutluay, ekibin bölgede yapacağı çalışmaların BM’ye, uluslararası kuruluşlara, Türk ve Japon yetkililere rapor olarak sunulacağını kaydetti.

Sabah saatlerinden beri televizyonlardan seyredilen görüntülerin insanların belleğine kazınacak cinsten olduğunu kaydeden Kutluay, ilk defa bu çapta bir tsunaminin net bir şekilde izlendiğini söyledi.

Kutluay, bölgeye gidecek 5 kişilik ekibin, daha önce dünyanın çeşitli savaş ve felaket bölgelerinde görev yapmış deneyimli kişilerden oluştuğunu belirterek, "Bu ekip, öncelikle insan hayatının tehlikede olduğu yerler varsa buralarda çalışacak. Orada kurtarılmayı bekleyen insanlara yardım etmeye çalışacaklar. Ayrıca, bölgede ihtiyaç duyulan su ve gıda konusunda çalışacaklar. Bölgede altyapı tamamen tahrip olmuş durumda. Ciddi insan kayıpları bekleniyor. Olayın çapı belki de 24 saat sonra çok farklı bir noktaya gelecektir" diye konuştu.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliğini sabah saatlerinde aradıklarını ve Japon halkının yanında olduklarını ifade ettiklerini kaydeden Kutluay, "Japonya’daki bu büyük sıkıntıyı hem Japon halkıyla hem uluslararası organizasyonlarla en kısa zamanda saracağız" dedi.

Bu arada, Türkiye ’deki seyahat programlarını tamamlayan çok sayıda Japon turist, çeşitli havayolu şirketleriyle ülkelerine dönüyor. Japon turistlerin Atatürk Havalimanından ülkelerine dönüşlerinde endişeli olmadıkları dikkati çekti.

Ayrıca, Japonya’daki felaketi görüntülemek üzere çok sayıda Türk gazeteci de Tokyo’ya gitti. (aa)