Kızıldağ tepesi yeniden Türkmenlerin eline geçti

Kızıldağ tepesi yeniden Türkmenlerin eline geçti
Kızıldağ tepesi yeniden Türkmenlerin eline geçti
Türkmenler, dün yoğun bombardıman sonrası Suriye ordusunun eline geçen Kızıldağ tepesini geri aldı.

Suriye‘ nin Bayırbucak bölgesindeki Türkmen Dağı'nın Kızıldağ tepesi tekrar Türkmenlerin kontrolüne geçti. Dün Suriye ordusunun kontrolüne geçen stratejik öneme sahip Kızıldağ tepesi sabah saat 06.00 civarında yeniden Türkmenlerin eline geçti. Kızıldağ tepesinde hakimiyet kuran Türkmenler rejim güçlerine ait iki tankı da ele geçirdi. Bölgede sessizliğin hakim olduğu bildirildi.

Suriye ordusu Kızıldağ'ı aldı

Türk jetlerinin sınır ihlali yaptığı için Rus uçağını düşürmesi nedeniyle bölgedeki gerginlik devam ederken Türkmenler ile Suriye ordusu arasında güç savaşına dönen, Rus uçağının düşürüldüğü yer olan Kızıldağ tepesi yine el değiştirdi. 2 gün önce Rus birliklerinin havadan ve denizden desteğiyle Kızıldağ tepesinden Türkmenleri püskürten Esad güçlerine karşı dün akşam saatlerinde taarruza geçen Türkmenler, sabah saat 06.00 sıralarında bölgede hakimiyet sağladı. Esad güçleri Kızıldağ'ı terk ederken Türkmenler, kendilerine bomba yağdıran 2 tankı da ele geçirdi. 2. Sahil Tümen Komutanlığı'na bağlı birliklerinin gece boyu süren mücadelesi sonucu tekrar Türkmen cephesine geçen Kızıldağı bölgesinde Esad birliklerinin çekilmesine karşın bölge bölge çatışmalar devam ediyor.

Türkmen kadın ve çocukların yaşamını sürdürdüğü Yamadi çadır kampının üst bölgesindeki Çümerenek köyünün ise gece boyu vurulduğu bildirildi. Türk askeri yetkililer ise sınırın Türkmenler için açık olduğunu ancak ilk gelen 80 kişilik grubun dışında Türkiye'ye bir geçişin söz konusu olmadığını bildirdi.  Yayladağı ilçesinin Güveççi Mahallesi'nde kurulan çadır kentin alt yapı çalışmasının da devem ettiği en kısa zamanda tamamlanması için çaba gösterildiği bildirildi.

SURİYE ORDUSU YENİDEN BOMBALIYOR

Suriye ordusu Türkmenlerin eline geçen Kızıldağ tepesine yeniden bombardımana başladı

HATAY/DHA