KKTC hükümeti geçiş kapılarında vize işlemini kaldırdı

KKTC hükümeti geçiş kapılarında vize işlemini kaldırdı
KKTC hükümeti geçiş kapılarında vize işlemini kaldırdı
KKTC hükümetinin geçiş kapılarında vize işlemini kaldırdığı bildirildi. Adanın güneyine geçişte yeni bir açılım yapıldı, barikatlarda yeni uygulama başladı, "vize, kağıt,  mühür" gibi işlemlere son verildi.

RADİKAL - KKTC hükümetinin aldığı bir karar sonucu artık 'kimlik' belgesini gösteren yurttaşlar, ilgili görevlinin 'not alması' düzeyinde yapacağı bir işlemle güneye geçebilecek, aynı şekilde güneyden gelenler de aynı kolaylıktan yararlanacak.

Kuzey Kıbrıs'taki uygulama, böylece, güneydeki prosedüre eş bir noktaya taşındı. Yeni uygulama ile araçla geçişlerde artık araçtan inmek zorunluluğu da olmayacak. Uygulama bu akşam gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek. Yeni uygulama KKTC'de kuzeyden güneye yedi sınır kapısında aynı şekilde uygulanacak.

Kıbrıs'ta müzakerelerin başlangıç tarihi belli oldu

KARŞILIKLI İYİ NİYET GÖSTERGESİ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide tarafından da yapılan açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının mayınların  temizlenmesi, Türk tarafının ise geçişlerde vizenin kaldırılması konusunda karşılıklı iyi niyet göstergesi olduğunu kaydetti.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoglu konu ile ilgili yaptığı açıklamada bulundu. Yorgancıoğlu sınır kapılarında yeni uygulama üzerinde uzun süredir çalıştıklarını kaydetti. Başbakan Yorgancıoğlu, uygulamanın iyi niyet göstergesi olduğunu da belirtti ve bu günkü KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Ve Rum Lider Nikos Anastasiadis görüşmesinde konunun masaya yatırıldığını kaydetti. (DHA)