KKTC, Rum Parlamentosu'nu kınadı

KKTC, Rum Parlamentosu'nu kınadı
KKTC, Rum Parlamentosu'nu kınadı
KKTC Cumhurbaşkanlığı:Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'ni sözde 'Ermeni soykırımını' inkar etmeyi suç sayan bir yasa çıkarmasını şiddetle kınıyoruz

RADİKAL - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ( KKTC ) Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi 'ni sözde "Ermeni soykırımını" inkar etmeyi suç sayan bir yasa çıkarmasını şiddetle kınadı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'nin mevcut bir yasayı genişleterek sözde "Ermeni soykırımını" inkarı suç sayan bir ek yasa tasarısını onaylamasını esefle karşıladıkları belirtildi.

Yakın tarihte, Kıbrıslı Türklere karşı toplu katliamlar ve etnik temizlik uygulayan Akritas Planı'nın mimarlarının tarihi gerçekleri tahrif ederek bu konuda söz söyleme hakkına sahip olmadığının ifade edildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'ni sözde 'Ermeni soykırımını' inkar etmeyi suç sayan bir yasa çıkarmasını şiddetle kınıyoruz. Tarihi gerçekler konusunda bölgede ve adadaki hassasiyetleri nazarı dikkate almayan bu yasanın Kıbrıs'taki iki halk arasındaki atmosfere yardımcı olmayacaktır. Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'nin böyle bir yasal düzenlemeyi adada adil ve kalıcı bir uzlaşıya yönelik görüşmelerin yeniden başlatılması çabalarının yoğunlaştığı şu dönemde yapmış olması dikkat çekicidir."(AA)