KKTC'de hükümet düştü

KKTC'de hükümet düştü
KKTC'de hükümet düştü
KKTC'de iktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nden (UBP) 8 milletvekilin istifa etmesi ve 28 Temmuz'da erken seçim kararı alınmasının ardından Meclis'te çoğunluğu kaybeden hükümet dün resmen düştü. 'Müsteşarlar hükümeti' kurulabilir.

Radikal.com.tr - KKTC'de iktidardaki UBP Hükümeti 8 milletvekilinin istifası ve 28 Temmuz'da yapılacak erken seçim nedeniyle düştü. Başbakan İrsen Küçük’ün bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na istifasını sunması ve yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam etmesi bekleniyor.

Hürriyet'in haberine göre, KKTC Meclisi’nin geçen hafta onayladığı erken seçim nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu hafta sonundan itibaren seçim yasaklarını ilan etti. Bu nedenle mevcut ya da yeni kurulacak hükümetin, atama, temel atma, ihale sonuçlandırma ve vatandaşlık verme gibi icra yetkileri bulunmuyor.

SEÇİME KADAR MÜSTEŞARLAR GELEBİLİR
KKTC yasalarına göre, Cumhurbaşkanı’nın Meclis’ten güvenoyu alabilecek bir siyasi parti ya da milletvekiline hükümeti kurma görevi vermesi gerekiyor. Görevi alacak siyasi parti ya da milletvekili 15 gün içinde hükümeti kuramazsa görevi iade edecek. Seçimlere kısa bir süre kalması nedeniyle mevcut hükümetin seçime kadar görevde kalması ya da müsteşarlardan oluşan ‘seçim hükümetinin’ rutin işlemleri yapması bekleniyor.