KKTC'den Rum tarafına gözdağı

KKTC'den Rum tarafına gözdağı
KKTC'den Rum tarafına gözdağı
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafına denizden doğal gaz sondajına başlamaması tavsiyesinde bulunarak, 'Böyle bir hareket bazı baş ağrılarına neden olur' dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum yönetiminin 1 Ekim 2011'de denizde doğal gaz sondajına başlayacağının duyurulmasıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, Kıbrıs etrafındaki denizaltı zenginliklerinin sadece Rumlara ait olmadığına, bu zenginliklerde Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye 'nin de hakkı bulunduğuna işaret ederek, bu nedenle Rum tarafına denizden doğal gaz sondajına başlamamasını tavsiye etti.

"Rum tarafının bu hareketi başlatmaması gerekir" diyen Eroğlu, "Rumların böyle bir hareketi başlatması halinde bazı baş ağrılarına neden olacağını, zaten baş ağrıları bulunduğunu, bunlara yenilerinin eklenmesinin doğru olmayacağını" söyledi.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük de, Kıbrıs'ta nihai bir çözüme ulaşılmadan yeraltı zenginliklerinin aranmaya başlamasının sakıncalar doğuracağını belirterek, Kıbrıs'ı çevreleyen denizlerde, Kıbrıs Türklerinin de 1960 anlaşmalarından gelen hakları bulunduğunu söyledi.

Küçük, Kıbrıs Türklerinin de 1960 anlaşmalarından gelen hakları bulunduğunu ve Rum yönetiminin bu kararını bir kez daha gözden geçireceğine ve sağduyulu davranacağına inandığını sözlerine ekledi. (aa)


    ETİKETLER:

    KKTC

    ,

    Türkiye