KKTC'den vatandaşlarına 'Suriye ve Mısır'a gitmeyin' çağrısı

KKTC'den vatandaşlarına 'Suriye ve Mısır'a gitmeyin' çağrısı
KKTC'den vatandaşlarına 'Suriye ve Mısır'a gitmeyin' çağrısı
KKTC Dışişleri Bakanlığı, KKTC vatandaşlarının elzem durumlar dışında Suriye ve Mısır'a seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

LEFKOŞA (AA) - KKTC Dışişleri Bakanlığı, KKTC vatandaşlarını elzem durumlar dışında Suriye ve Mısır ’a seyahat etmemeleri, hali hazırda bu ülkelerde bulunan vatandaşların ise mümkün olan en kısa sürede bu ülkelerden ayrılmaları yönünde uyardı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye ve Mısır’da son dönemde ciddi boyutlara varan iç çatışmaların üzüntü ve endişeyle yakından takip edildiği bildirdi.

"KKTC vatandaşlarının elzem durumlar dışında Suriye ve Mısır’a seyahat etmemeleri, hali hazırda bu ülkelerde bulunan yurttaşlarımızın ise mümkün olan en kısa sürede bu ülkelerden ayrılmaları yönünde uyarı yapma ihtiyacı hissetmiştir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, Suriye ve Mısır’da halen iş ve yatırım imkanlarını değerlendiren veya ticari ilişkiler kurmayı öngören vatandaşların da bu bölgenin yüksek riskli olduğunun bilinciyle temkinli davranmalarının isabetli olacağı belirtildi.

Suriye ve Mısır’da hayatını kaybeden insan sayısının gün geçtikçe artması ve özellikle çocukların da hayatlarını kaybetmeleri, yaşanan olayların vehametini artırmakta olduğu, Suriye’deki iç çatışmalarda son dönemde kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaların da ciddi endişe yarattığının kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Hal böyleyken, bu ülkelere dıştan müdahale yapılması olasılığı da gün geçtikçe güçlenmektedir. Suriye ve Mısır’daki yönetimlerin ülkelerinde iç huzur ve barışın sağlanması için barışçıl bir yol izlemeleri ve gerekli adımları ivedilikle atmaları, dıştan yapılacak olası bir müdahaleyi bertaraf edecek isabetli bir yaklaşım olacaktır.

Ayrıca, son günlerde Ada’da bulunan İngiliz üslerinin Suriye’ye yapılacak bir müdahale çerçevesinde kullanılabileceği konusu gündeme gelmiştir. Barış ve istikrar prensiplerini benimsemiş ve Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözümü hedef almış bir yönetim olarak, bölgedeki mevcut çatışma ortamını daha da körükleme tehlikesi taşıyan böylesi girişimlerde Ada’nın bir sıçrama tahtası olarak kullanılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.  

Suriye’ye dış müdahalenin elzem olması halinde bu müdahalenin uluslararası kurallar çerçevesinde Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yapılmasının en doğru yaklaşım olacağı değerlendirilmektedir.”