Koalisyon: Suriye ordusunu vurmadık

Koalisyon: Suriye ordusunu vurmadık
Koalisyon: Suriye ordusunu vurmadık
ABD öncülüğündeki koalisyondan yapılan açıklamada, Suriye ordusunun vurulduğu yalanlandı.

RADİKAL – ABD öncülüğündeki koalisyon, dün Deyr ez-Zor’da Suriye ordusuna ait bir askeri kampı vurduklarını yalanladı. Bu sabah Suriye Dışişleri’nden yapılan açıklamada, koalisyon jetlerinin bombardımanında 3 askerin öldüğü, 13 askerin yaralandığı belirtilmişti.

AFP’nin haberine göre, konu hakkında konuşan koalisyon sözcüsü Albay Steve Warren, “Bu konuda kanıt görmüyoruz” dedi ve hava saldırılarının, askerlerin öldüğü söylenen bölgenin 55 kilometre güneybatısında düzenlendiğini vurguladı. Warren, “Dün vurduğumuz alanda insan yoktu, yalnızca bir kaynağı hedef aldık” dedi.

ABD öncülüğündeki koalisyon Suriye ordusunu vurdu

BM'YE İKİ MEKTUP

Suriye Dışişleri'nden yapılan açıklamaya göre, Pazar günü dört jetle ve dokuz roketle gerçekleştirilen saldırı sonucu üç asker hayatını kaybederken, 13 asker de yaralandı. Başkent Şam olayı, 'saldırı eylemi' olarak nitelemişti.

Iraklı Şii din adamı: Irak'ı ancak yeni bir Atatürk kurtarır

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın habere göre, olayın ardından Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi'ne mektup gönderildi. Mektupta, koalisyon saldırısının BM Sözleşmesi'nin hedef ve amaçlarıyla ters düştüğü vurgulandı. Güvenlik Konseyi'ne, benzer olayların tekrarlanmaması için acil önlem alma çağrısında bulunan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Bu saldırıyla, ABD öncülüğündeki koalisyonun terörle mücadelede ciddiyet ve güvenilirlikten yoksun olduğu yinelendi" ifadesi yer aldı.

Johnson: Putin ve Esad'la birlikte çalışmalıyız

Kuzey Irak hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı

İran: Esad kırmızı çizgimiz