Koalisyon Tikrit'te hava saldırılarına başladı

Koalisyon Tikrit'te hava saldırılarına başladı
Koalisyon Tikrit'te hava saldırılarına başladı
ABD öncülüğünde kurulan IŞİD karşıtı koalisyonun, Irak'ın Tikrit kentinde terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonda ilk kez bombardıman düzenlediği bildirildi.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin, Tikrit'te IŞİD terör örgütüne karşı 2 Mart'ta başlatılan operasyonlara ilk kez hava saldırısı desteği verdiğini duyurdu. Bugüne kadar Washington, keşif uçuşları dışında Tikrit operasyonuna müdahil olmamıştı.

Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü'nden yapılan yazılı açıklamada, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin isteği üzerine, koalisyon güçlerinin Tikrit'in IŞİD işgalinden kurtarılması için Iraklı güvenlik güçlerine destek verdiği kaydedildi.

ABD'den Tikrit operasyonuna keşif desteği

DAHA İYİ MANEVRA

Açıklamada, "Koalisyon güçleri, Iraklı güvenlik güçlerinin, şehrin IŞİD örgütünden temizlenmesi için yürüttüğü operasyonlarına doğrudan destek sağlıyor. Koalisyon, Iraklı güvenlik kuvvetlerine IŞİD'i yenilgiye uğratması için hava saldırısı, havadan istihbarat desteği ile danışmanlık ve yardım desteğinde bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

ABD: İran'ın Irak'taki etkisi kaygı yaratıyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Kara Kuvvetler Komutanı Korgeneral James Terry, saldırıların IŞİD'in iyi korunan yerlerini yok etmeyi amaçladığını belirterek, "Bu saldırılar Iraklıların komutasındaki ülkenin güçlerinin Tikrit'in yakınlarında daha iyi manevra yapmasına ve IŞİD'i yenilgiye uğratmasına olanak sağlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Barbarlar durdurulamıyor: IŞİD tarihi yok ediyor

Saddam'ın Tikrit'teki türbesi yıkıldı

Iraklı güvenlik güçleri, IŞİD'e karşı Tikrit'te mart ayının ilk günlerinden itibaren operasyon başlatmıştı. (AA) 

ABD'den Tikrit operasyonuna keşif desteği

Yunusi'nin 'Irak başkentimiz' sözüne tepki dinmiyor